CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

14. 02. 2013

0 komentářů

Recese 2012 potvrzena, ekonomika klesla o 1,1 %

 


 

Ze sektorů nejvíce přispívalo k poklesu české ekonomiky v celém roce 2012 stavebnictví. To není ani trošku překvapivá informace, jelikož výkon stavebnictví už třetím rokem ovlivňovaly nižší vládní investice i soukromé stavby. Dalším negativním přispěvatelem bylo zemědělství a překvapivě i bankovnictví a pojišťovnictví. U bank se pravděpodobně projevila menší chuť spotřebitelů půjčovat si, která byla vloni dána hlavně nejistotou domácností ohledně budoucnosti. Naopak pozitivně v souhrnu za celý rok na ekonomiku působil zpracovatelský průmysl, a to i přes jeho pokles v posledním kvartále.

Samotné čtvrté čtvrtletí pro nás bylo pozitivním překvapením, když i přes špatná data z průmyslu a maloobchodu celá ekonomika klesla „jen“ o dvě desetiny procenta. V našich předpovědích jsme počítali s poklesem o desetinu hlubším. A co táhlo ekonomiku dolů? V rozporu s celoročním číslem to byl hlavně zpracovatelský průmysl a v rámci něj zejména výroba aut. Ta čelila v listopadu a prosinci poměrně prudkému poklesu objednávek (jak domácích, tak zahraničních), na což automobilky reagovaly nižší produkcí. Dalším odvětvím, které působilo jako kámen přivázaný k noze plavce, bylo stejně jako v celém roce 2012 stavebnictví.

Pro letošní rok čekáme, že by ekonomika mohla mírně růst, konkrétně o 0,3 % za celý rok. To je spíše kladná nula a v případě horšího vývoje v zahraničí se loňská recese může prodloužit i do letoška. Na druhou stranu ale většina faktorů hovoří spíše prorůstově. Vláda už nebude šetřit tolik jako v minulých letech, ekonomiky Číny a USA, hlavních obchodních partnerů Evropy, se vyvíjejí dobře a průzkumy důvěry v Německu ukazují, že i našemu nejdůležitějšímu obchodnímu partnerovi by se mohlo letos dařit lépe. Proto jsme v předpovědích mírní optimisté.

Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.