Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

RBI: Země střední a východní Evropy odolávají turbulencím v eurozóně

InvesticeMakro 09.07.2012 | 13:03 0 Komentářů

Růst HDP v celém regionu střední a východní Evropy by měl letos dosáhnout 2,6 procenta, zatímco eurozóna oslabí o 0,3 procenta. Klesnout o půl procentního bodu by letos měla i česká ekonomika. Akciové trhy budou dále ovlivněny vývojem v eurozóně a mohou tak kolísat, celkově by ale akcie v regionu mohly růst o 8 až 12 procent (komentář Raiffeisenbank).

Střední a východní Evropa se zatím s turbulencemi v eurozóně vyrovnává velmi dobře a vykazuje příjemnou stabilitu,“ komentuje vývoj v regionu hlavní ekonom Raiffeisen Bank International Petr Brezinschek. Růst HDP v regionu by tak letos měl dosáhnout 2,6 % a v příštím roce zrychlit na 3,2 %. To je velký rozdíl oproti vývoji ekonomiky v eurozóně, která by letos měla klesnout o 0,3 procenta a příští rok růst jen o 0,8 procenta.

Ekonomika České republiky by letos měla klesnout o 0,5 procenta a v příštím roce by se měla vrátit k jednoprocentnímu růstu, uvádí prognóza RBI. Inflace v ČR by letos měla dosáhnout 3,2 procenta a v příštím roce by měla zpomalit na 2,3 procenta.

Největší růst v regionu by letos měly vykázat Polsko a Rusku, nad 2,5procentním růstem by mělo být rovněž Slovensko a Ukrajina,“ dodal Brezinschek. Celkově by tak nejrychleji měly růst země Společenství nezávislých států (o 3,6 %) následované střední Evropou (+1,4 %), naopak v jihovýchodní Evropě bude růst jen velmi nízký. Rakouská ekonomika by pak měla letos růst o 0,7 procenta a příští rok o 1,3 procenta.

Měny středoevropských zemí by podle RBI měly ve 2. polovině roku vůči euru posilovat, stejně tak by měly růst i akciové trhy. Pro rakouské a středoevropské trhy tak RBI očekává letošní růst o 8 až 12 procent s tím, že nepůjde o konstatní růst, ale bude docházet k různým výkyvům způsobených především aktuálním vývojem v eurozóně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.