CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

09. 07. 2012

0 komentářů

RBI: Země střední a východní Evropy odolávají turbulencím v eurozóně

 


 

Střední a východní Evropa se zatím s turbulencemi v eurozóně vyrovnává velmi dobře a vykazuje příjemnou stabilitu,“ komentuje vývoj v regionu hlavní ekonom Raiffeisen Bank International Petr Brezinschek. Růst HDP v regionu by tak letos měl dosáhnout 2,6 % a v příštím roce zrychlit na 3,2 %. To je velký rozdíl oproti vývoji ekonomiky v eurozóně, která by letos měla klesnout o 0,3 procenta a příští rok růst jen o 0,8 procenta.

Ekonomika České republiky by letos měla klesnout o 0,5 procenta a v příštím roce by se měla vrátit k jednoprocentnímu růstu, uvádí prognóza RBI. Inflace v ČR by letos měla dosáhnout 3,2 procenta a v příštím roce by měla zpomalit na 2,3 procenta.

Největší růst v regionu by letos měly vykázat Polsko a Rusku, nad 2,5procentním růstem by mělo být rovněž Slovensko a Ukrajina,“ dodal Brezinschek. Celkově by tak nejrychleji měly růst země Společenství nezávislých států (o 3,6 %) následované střední Evropou (+1,4 %), naopak v jihovýchodní Evropě bude růst jen velmi nízký. Rakouská ekonomika by pak měla letos růst o 0,7 procenta a příští rok o 1,3 procenta.

Měny středoevropských zemí by podle RBI měly ve 2. polovině roku vůči euru posilovat, stejně tak by měly růst i akciové trhy. Pro rakouské a středoevropské trhy tak RBI očekává letošní růst o 8 až 12 procent s tím, že nepůjde o konstatní růst, ale bude docházet k různým výkyvům způsobených především aktuálním vývojem v eurozóně.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.