Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ratingové agentury výrazně snížily známky koncernu BP

Investice 18.06.2010 | 17:19 0 Komentářů

Současné snížení známek ještě nemusí být konečné

New York – Mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s snížily své úvěrové známky ropného koncernu BP. Důvod je zřejmý –  kvůli rostoucím nákladům úniku ropy z vrtu v Mexickém zálivu. Známky snížily o dva respektive tři stupně a pohrozily, že je mohou dál zhoršit.
Závazky BP ohledně nákladů na čištění a odškodňování nadále rostou a stále nejsou jasněji vyčísleny, konstatovaly agentury. Třetí světová agentura Fitch snížila v úterý rating BP hned o šest stupňů.
S&P v noci na dnešek snížila hlavní úvěrový rating BP o dva stupně z AA-minus na A a podotkla, že to nemusí být konečné slovo. Podle agentury převládá ohledně závazků BP v důsledku katastrofy velká nejistota. Není totiž jasné, kdy se firmě podaří únik ropy plně zastavit,
Horší než náklady na čištění  vody budou pokuty
Agentura konstatovala, že BP se v USA, na svém největším trhu, ocitla kvůli katastrofě pod těžkým politickým tlakem, což může její náklady podstatně zvýšit. BP již pod tlakem Bílého domu a Kongresu zrušila do konce roku výplatu dividend akcionářům a slíbila, že odvede 20 miliard dolarů (417 miliard Kč) do fondu, z něhož se bude vyplácet odškodnění a náklady čištění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.