CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

09. 01. 2020

0 komentářů

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Světová banka snížila odhad růstu globálního HDP

 


 

Prosincová míra nezaměstnanosti v ČR dosáhla 2,9 %, což bylo přesně v souladu s očekáváními. Oproti předchozímu měsíci to znamená nárůst o 0,3 procentního bodu, a lze jej přičíst standardní sezónnosti, tedy utlumení aktivity v sektorech závislých na počasí. Z historického pohledu se ovšem nezaměstnanost stále drží na velice nízké úrovni, když na jedno volné pracovní místo připadá pouze 0,6 uchazeče. Vzhledem k pozorovanému zpomalování evropského a potažmo i českého průmyslu předpokládáme, že míra nezaměstnanosti bude v blízké budoucnosti dále stoupat a zdá se být pravděpodobné, že se nedávné rekordně nízké hodnoty nějakou dobu znovu neobjeví. Přesto by si Česká republika měla udržet nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Odhadujeme, že za celý rok 2020 skončí v průměru lehce nad třemi procenty.

Listopadová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 10,2 mld. Kč, což v porovnání s loňským listopadem znamená pokles o 6,9 mld. Kč. Výsledek je pro trh spíše zklamáním, jelikož očekávání byla nastavena zhruba o 6 mld. Kč výše. Vývoz meziročně klesl o 6,2 % a dovoz pak o 4,4 %. Klesající dynamiku importu lze přičíst uvadající investiční aktivitě českých firem, která bývá náročná právě na dovážené zboží. Celkově očekáváme, že výsledná bilance zahraničního obchodu za rok 2019 bude blízká rekordním úrovním okolo 160 mld. Kč z let 2016 a 2017.

Světová banka ve své pravidelné pololetní zprávě o výhledu globální ekonomiky snížila odhad růstu světového HDP za rok 2019 z 2,6 % na 2,4 %. Podobně i pro rok 2020 došlo k revizi o dvě desetiny procentního bodu směrem dolů na aktuálních 2,5 %. Růst Spojených států se má držet na slušných 2,3 % (2019), resp. 1,8 % (2020), zatímco eurozóna má dále zpomalit na 1,1 %, resp. 1,0 %. Největší brzdou růstu ve vyspělých zemích je podle banky aktuálně slábnoucí aktivita zpracovatelského průmyslu, což platí speciálně pro Evropu. Ekonomiky USA i Číny jsou pak poškozovány hlavně vzájemnými celními přestřelkami a nepředvídatelností dalšího politického vývoje. Vzhledem k významu těchto států se toto riziko negativně podepisuje i na vyhlídkách zbytku světa.

Německá průmyslová výroba přinesla příjemné překvapení, když za měsíc listopad vykázala po sezónním očištění meziměsíční růst o 1,1 %, tedy nejvíce za posledních 18 měsíců. Meziročně pak vykázala pokles o 2,6 %, nicméně i zde se jedná o lepší výsledek, než kolik činily předpoklady. Sluší se ovšem připomenout, že aktuální dynamika je významně ovlivněna dobrým výkonem německého stavitelství, které si meziměsíčně připsalo 2,6 %. Příjemným náznakem je potom skutečnost, že po říjnovém propadu o 4,2 % se probudila i výroba investičních statků, jež poskočila o 2,4 %. Z Německa tak v poslední době přicházejí poněkud rozporuplné signály, když povzbudivé údaje o maloobchodu či předstihových indikátorech střídá zklamání z továrních objednávek, aby následně příjemně překvapil průmysl.

Dnes byl zveřejněn Index Exportu zahrnující i čtvrtletní šetření mezi českými vývozci, které pravidelně provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů.

REKLAMA

Česká koruna si i přes mírné výkyvy z posledních dní drží dobyté pozice a zůstává silná poblíž EUR/CZK 25,25.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *