Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Raiffeisenbank loni vykázala téměř miliardový zisk

Banky 27.03.2014 | 09:16 0 Komentářů

Ve 4. čtvrtletí minulého roku doosáhla Raiffeisenbank rekordních prodejů nových produktů. Čistý zisk banky za rok 2013 dosáhl 914,4 milionů korun, což ale představuje meziroční pokles o 53,7 %. Hlavním důvodem poklesu zisku jsou podle banky jednorázové IT náklady. Celkové provozní výnosy banky klesly o 6 % především kvůli nízkým úrokovým sazbám a jejich dopadu do úrokových výnosů. Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 4,1 % na 18,9 miliardy korun. 

„Především ve druhé polovině roku se nám obchodně velmi dařilo. Zaznamenali jsme rekordní měsíce v prodeji investic i spotřebitelských úvěrů, vidíme zájem klientů o eKonto Komplet a velmi úspěšný je i nový účet pro živnostníky eKonto Živnost. Obchodně jsme tak loňský rok zakončili výborně, zároveň klesla i tvorba opravných položek,“ komentoval výsledky roku 2013 generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc.

„Na české banky v loňském roce působila řada negativních vlivů. Neustále klesají úrokové marže především na vkladových produktech, pokračuje tlak regulátorů na posilování kapitálu, k tomu se přidaly i přípravy na nový občanský zákoník i boj několika podnikavců proti bankovním poplatkům. Ve světle těchto negativních vlivů je náš loňský obchodní výsledek velmi dobrý,“ uvedl Mario Drosc.

„Meziroční pokles našeho zisku je způsoben především zúčtovanými náklady na IT transformaci banky. Analýzy prokázaly hrozící zvýšené náklady na dokončení IT transformace v příštích letech, proto přišlo rozhodnutí o přerušení implementace nového bankovního systému, a to v okamžiku, kdy to ještě nemá na klienty žádný dopad. Rozhodnutí je rovněž plně v souladu s úsporným programem ´Fit for Future´ vyhlášeným RBI. Veškeré dosavadní náklady na tuto IT transformaci jsou tak zaúčtovány už do loňských výsledků, na hospodaření banky v dalších letech nebude mít tento faktor žádný dopad,“ vysvětlil generální ředitel banky.

Velkou část nových IT systémů jsme již spustili, např. systém pro lepší využití dat nebo jednotný systém pro podporu prodeje a poradenství na pobočkách a ve firemních centrech. Máme rovněž několik dalších aplikací pro lepší vnitřní fungování banky a zavedli jsme on-line obchodování RBroker. V letošním roce se zaměříme na další posilování naší pozice banky zaměřené na prémiové klienty a podnikatele, novinky budeme směřovat především do oblasti investic, kvalitního poradenství a inovací pro podporu odpovědného růstu klientů,“ dodal Mario Drosc.

Zdroj: Tisková zpráva Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.