Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost

Investice 15.10.2009 | 08:40 0 Komentářů

Nové paušály nemohou použít podnikatelé, kteří si chtějí odečíst DPH

Praha – Podnikatelé, kteří chtějí uplatnit nárok na odpočet daně z přidané hodnoty u pohonných hmot, nemohou místo takzvané knihy jízd využít paušálu. Upozorňují na to poradenské společnosti i samotné ministerstvo financí.
„Jestliže podnikatel uplatňuje nárok na odpočet DPH u vstupů, zejména u pohonných hmot, musí prokázat, že vozidlo použil pro svoji ekonomickou činnost,“ říká Martin Kopecký ze společnosti PricewaterhouseCoopers.
Také ministerstvo financí upozornilo, že zákon o DPH nebyl – na rozdíl od úpravy daní z příjmů – změněn a dosavadní povinnost ohledně prokazování cest v něm tedy zůstává. „Užití paušálních výdajů na provoz silničního motorového vozidla pro účely daně z příjmů proto neprokazuje správnost uplatněného nároku na odpočet DPH,“ vyplývá ze sdělení ministerstva financí.
„Zatímco zákon o daních z příjmů nově předpokládá, že palivo v hodnotě paušálu (5 000 nebo 4 000 korun) bylo použito pro podnikání a že to není třeba dokazovat, u DPH toto zjednodušení neplatí,“ varuje Kopecký.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.