Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

PwC: Evropa poráží Spojené státy v počtu primárních emisí

V prvním čtvrtletí roku 2010 se uskutečnilo na evropských burzách 77 primárních emisí v hodnotě 4,671 miliardy eur. V USA klesl počet IPO oproti předchozímu čtvrtletí z 35 na 27. Propadla se i hodnota emisí, a to z 11,557 miliardy na 2,968 miliardy eur.

V prvním čtvrtletí roku 2010 se uskutečnilo na evropských burzách 77 primárních emisí v hodnotě 4,671 miliardy eur. Pro srovnání, v předchozím čtvrtletí to bylo 55 IPO, jež vynesly 5,247 miliardy eur. První místo obsadil s 20 emisemi v hodnotě 2,092 miliardy eur Londýn. Druhým největším trhem IPO byla Deutsche Börse díky osmi primárním emisím, které dohromady vynesly 1,745 miliardy eur. Na třetí příčce se umístila burza NYSE Euronext. 

„Poslední dva kvartály na evropských trzích ukazují výrazné zlepšení ve srovnání s chabými výsledky prvního čtvrtletí 2009, kdy se uskutečnilo pouhých 16 emisí, jež vynesly 35 milionů eur. Tehdy byly burzy celosvětově zasaženy ztrátou důvěry v kapitálové trhy. Nyní pociťujeme opatrné oživení, které by mělo s příznivějšími čísly z ekonomiky přinést rostoucí trendy v počtu emisí. Měli bychom se tak dočkat i nových emisí na domácím trhu, i když lze těžko přesně odhadnout, kdy k tomu dojde. Avšak současná situace, kdy je obtížně dostupné bankovní financování, vytváří v kombinaci s ekonomickým oživením příznivou konstelaci pro IPO,“ říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PricewaterhouseCoopers Audit.

Zdroj: IPO Watch Europe, PricewaterhouseCoopers

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.