Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Prvním svěřenským fondům v Česku jsou čtyři roky

Před čtyřmi roky vznikly v České republice první svěřenské fondy. Dnes jich je téměř tisícovka a sdružují majetek za desítky miliard korun. K nejznámějším z nich patří svěřenský fond Futura H Trust založený podnikatelem a textařem Michalem Horáčkem nebo AB private trust současného premiéra Andreje Babiše.

Nový segment ve finančním průmyslu má za sebou podle expertů fázi legislativního experimentu a nyní se začíná utvářet praxe. Trend zakládání svěřenských fondů je přitom důkazem, že Česko má nakročeno k tomu, aby se postupně přidalo k zemím, v nichž se trusty staly běžným nástrojem řešení různých životních situací.

Trh svěřenských fondů se v České republice začal formovat díky novele občanského zákoníku, která nový institut správy majetku zavedla v roce 2014. „Pokud je srovnáme s ostatními finančními disciplínami, tak jsou jedním z nejdynamičtějších odvětví,“ uvádí Ing. Peter Kováčik ze společnosti Svěřenská správa.

Ačkoli se Česká republika nemůže srovnávat s Lichtenštejnskem nebo Švýcarskem, kde mají trusty tradici přes devadesát let, natož s Velkou Británií, kde píší historii už přes sedm set let, v posledních letech ušla velký kus cesty,“ dodává Pavel Kolář, generální sekretář Komory svěřenských poradců a správců ČR.

O aktuálních trendech v průmyslu svěřenských fondů budou ve středu 28. listopadu 2018 hovořit čeští i zahraniční experti na druhém ročníku konference Trust & Wealth Management 2018, která proběhne v Grandior Hotel Prague. Nosným tématem je dosavadní praxe a zkušenosti se svěřenskými fondy. Svoji cestu ke svěřenskému fondu na konferenci poodhalí například Michal Horáček.

Odborý server Investujeme.cz je mediálním partnerem konference.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.