Pondělí 30. března. Svátek má Arnošt.

Prvním svěřenským fondům v Česku jsou čtyři roky

Před čtyřmi roky vznikly v České republice první svěřenské fondy. Dnes jich je téměř tisícovka a sdružují majetek za desítky miliard korun. K nejznámějším z nich patří svěřenský fond Futura H Trust založený podnikatelem a textařem Michalem Horáčkem nebo AB private trust současného premiéra Andreje Babiše.

Nový segment ve finančním průmyslu má za sebou podle expertů fázi legislativního experimentu a nyní se začíná utvářet praxe. Trend zakládání svěřenských fondů je přitom důkazem, že Česko má nakročeno k tomu, aby se postupně přidalo k zemím, v nichž se trusty staly běžným nástrojem řešení různých životních situací.

Trh svěřenských fondů se v České republice začal formovat díky novele občanského zákoníku, která nový institut správy majetku zavedla v roce 2014. „Pokud je srovnáme s ostatními finančními disciplínami, tak jsou jedním z nejdynamičtějších odvětví,“ uvádí Ing. Peter Kováčik ze společnosti Svěřenská správa.

Ačkoli se Česká republika nemůže srovnávat s Lichtenštejnskem nebo Švýcarskem, kde mají trusty tradici přes devadesát let, natož s Velkou Británií, kde píší historii už přes sedm set let, v posledních letech ušla velký kus cesty,“ dodává Pavel Kolář, generální sekretář Komory svěřenských poradců a správců ČR.

O aktuálních trendech v průmyslu svěřenských fondů budou ve středu 28. listopadu 2018 hovořit čeští i zahraniční experti na druhém ročníku konference Trust & Wealth Management 2018, která proběhne v Grandior Hotel Prague. Nosným tématem je dosavadní praxe a zkušenosti se svěřenskými fondy. Svoji cestu ke svěřenskému fondu na konferenci poodhalí například Michal Horáček.

Odborý server Investujeme.cz je mediálním partnerem konference.

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.