Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Průzkum: Každý třetí Čech je potenciálním investorem

Investice 01.10.2009 | 13:14 0 Komentářů

Lidé preferují nižší výnos, který si mohou kdykoliv vybrat

Praha – Téměř třetina obyvatel České republiky buď investuje, nebo by ráda investovala. Složitějším investičním produktům jsou nakloněni více muži než ženy, lidé ve věku 30 až 59 let, podnikatelé a lidé s vyššími příjmy. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro ČSOB.
Sedm obyvatel Česka z deseti však drží své peníze na běžném účtu. Další nejvyužívanější bankovní produkt je spořící účet. Více než polovina Čechů na něm má uloženo alespoň 51 % svých úspor.
 „Jen na běžných účtech leží až 670 miliard korun, které se téměř nezhodnocují. Lidé také hodně spoléhají na spořící účty, které mají relativně nižší a navíc pohyblivé úrokové sazby, jež málokdy překonávají inflaci,“ říká k výsledkům průzkumu Pavel Kratochvíl, výkonný manažer pro oblast spoření a investic v ČSOB.
Lidé v průzkumu uvedli, že preferují vyšší výnos před likviditou a za rozumné považují rozdělení úspor na krátkodobější s menším výnosem (například spořící účty) a dlouhodobější s výnosem vyšším (například podílové fondy). Jejich skutečné chování však ukazuje, že pro většinu z nich je hlavním faktorem stále likvidita. Až 28 procent lidí má na spořícím účtu uloženo 80 až 100 procent svých úspor. Celých 56 procent lidí má na spořících účtech alespoň polovinu svých úspor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.