CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

18. 09. 2019

0 komentářů

Průzkum ČBA: Finanční gramotnost v České republice se stále pohybuje okolo průměru

 

Finanční gramotnost se podle každoročního průzkumu České bankovní asociace meziročně nepatrně zlepšila. Index finanční gramotnosti podle ČBA dosáhl 57 procent, což je o jeden procentní bod více, než minulý rok. Ale i tak se ČR pohybuje v průměrných hodnotách.  

Češi jsou v otázce finanční gramotnosti stále průměrní. Ukázal to dnes uveřejněný Index finanční gramotnosti vypracovaný Českou bankovní asociací. Češi se vyznamenali 57 procenty, což je o procento lepší výsledek než minulý rok. Přestože si Češi začali odkládat bokem více financí, než minulý rok, stejně by v případě výpadku příjmů většina nevydržela více, než tři měsíce.

Naprostá většina Čechů je přesvědčena, že si v otázce financí poradí sama. Velká část ale přiznává, že se radí s odborníky anebo si vyhledává informace na internetu. Pouze 15 procent lidí věří tomu, že si s financemi poradí bez jakékoliv pomoci sami. Největší zastoupení v oněch patnácti procentech mají vysokoškoláci a lidé ve věku 50-64 let. „S věkem totiž rostou zkušenosti i důvěra ve vlastní znalosti,“ vyjádřila se k tomu vedoucí vzdělávacích projektů ČBA Helena Brychová.

Stranou si odkládá naprostá většina obyvatel, nejčastěji pak kolem 2,5 tisíce korun. Převážně pro případ nečekané události. Jedna pětina z tázaných tvrdí, že by z našetřených peněz vydržela měsíc, další část až čtvrt roku.

Češi nejčastěji odkládají na své zajištění ve stáří nejčastěji 1 tisíc korun měsíčně. „Správná částka však neexistuje. Záleží, jak si své stáří představujete,“ zmínila se Helena Brychová.

REKLAMA

Zdroje: ČBA, ČeskéNoviny.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *