Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Průzkum ČBA: Finanční gramotnost v České republice se stále pohybuje okolo průměru

Investice 18.09.2019 | 15:33 0 Komentářů

Finanční gramotnost se podle každoročního průzkumu České bankovní asociace meziročně nepatrně zlepšila. Index finanční gramotnosti podle ČBA dosáhl 57 procent, což je o jeden procentní bod více, než minulý rok. Ale i tak se ČR pohybuje v průměrných hodnotách. 

Češi jsou v otázce finanční gramotnosti stále průměrní. Ukázal to dnes uveřejněný Index finanční gramotnosti vypracovaný Českou bankovní asociací. Češi se vyznamenali 57 procenty, což je o procento lepší výsledek než minulý rok. Přestože si Češi začali odkládat bokem více financí, než minulý rok, stejně by v případě výpadku příjmů většina nevydržela více, než tři měsíce.

Naprostá většina Čechů je přesvědčena, že si v otázce financí poradí sama. Velká část ale přiznává, že se radí s odborníky anebo si vyhledává informace na internetu. Pouze 15 procent lidí věří tomu, že si s financemi poradí bez jakékoliv pomoci sami. Největší zastoupení v oněch patnácti procentech mají vysokoškoláci a lidé ve věku 50-64 let. „S věkem totiž rostou zkušenosti i důvěra ve vlastní znalosti,“ vyjádřila se k tomu vedoucí vzdělávacích projektů ČBA Helena Brychová.

Stranou si odkládá naprostá většina obyvatel, nejčastěji pak kolem 2,5 tisíce korun. Převážně pro případ nečekané události. Jedna pětina z tázaných tvrdí, že by z našetřených peněz vydržela měsíc, další část až čtvrt roku.

Češi nejčastěji odkládají na své zajištění ve stáří nejčastěji 1 tisíc korun měsíčně. „Správná částka však neexistuje. Záleží, jak si své stáří představujete,“ zmínila se Helena Brychová.

Zdroje: ČBA, ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.