Středa 28. října. Je Státní Svátek

Průmyslu se nadále dařilo

Investice 08.01.2019 | 11:42 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu průmyslová produkce v listopadu reálně meziročně vzrostla o 1,5 %, bez očištění byla vyšší o 4,8 %. Pokud vyloučíme sezónní vlivy byla meziměsíčně vyšší o 0,9 %. Hodnota nových zakázek se podle ČSÚ meziročně zvýšila o 5,3 %.

Průmysl pokračoval v růstu i v listopadu. Průmyslová produkce se zvýšila o 4,8 %. U většiny průmyslových odvětví je stále vidět růstový trend. Dosavadní výsledky zatím nesignalizují bezprostřední výrazné zpomalení průmyslové výroby,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Naopak průmysl brzdí kapacitní omezení českého trhu práce a rostoucí vstupní náklady. V listopadu mzdy vzrostly o 7,1 % meziročně, průměrná mzda v průmyslu se tak u podniků nad 50 zaměstnanců vyšplhala na 39 362 Kč. Průmyslníci plně nepřenášejí růst nákladů do cen svých výrobků z důvodu ztráty konkurenceschopnosti, a tak je z velké části pokrývají ze svých marží. Jedná se však o řešení krátkodobějšího rázu, ve střednědobém horizontu se rostoucí ceny vstupů promítnou do konečných cen výrobků, a tedy i do spotřebitelské inflace,“ doplnila Monika Junicke z Komerční banky,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.