CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

16. 12. 2013

0 komentářů

Průmysloví výrobci v listopadu zdražili kvůli slabší koruně

 


 

Zatímco efekt slabší koruny nebyl v listopadových spotřebitelských cenách ještě znát, ceny výrobců ukázaly, že zdražení už klepe na dveře. Samozřejmě záležet bude na tom, jakou část zdražení pohltí firemní marže a komu slabší koruna v tomto směru ublíží více – spotřebitelům nebo podnikům.

Pohonné hmoty, dopravní prostředky a elektronika byly v listopadu hlavní oblasti, kudy vyšší ceny začínají postupně prosakovat do ekonomiky. Koks a rafinované ropné produkty zdražily oproti říjnu o 1,6 %, spotřební elektronika o 4,9 % a dopravní prostředky o 3,1 %. Samotná motorová vozidla zůstala s cenami na úrovni předchozího měsíce, zatímco příslušenství aut zdražilo o více než 4 %.

Kromě těchto cenových tahounů poměrně viditelně vzrostly také ceny dřeva, pryžových výrobků, kovů a elektrických zařízení. V souhrnu tedy průmyslníci zdražili meziměsíčně o 0,8 %, v porovnání s minulým rokem jsou ceny vyšší o 0,7 %, přičemž ještě v říjnu stagnovaly.

Ceny farmářů se meziměsíčně zvýšily především kvůli dražšímu mléku, drůbeži a bramborám. V meziročním srovnání má stále převažující efekt zlevňování obilovin, které v porovnání s minulým rokem ztratily na cenách zhruba pětinu.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *