Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Průmysloví výrobci v červenci pokračovali ve zlevňování

Makro 15.08.2012 | 12:01 0 Komentářů

Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziměsíčně snížily o 0,1 %, v porovnání s minulým rokem farmáři zdražili produkci o 2,4 %. Průmysloví výrobci snížili ceny oproti červnu o 0,3 %. Meziročně se jejich ceny zvýšily o 1,3 %. Ceny tržních služeb klesaly v meziměsíčním i meziročním srovnání (makroekonomický komentář GE Money Bank).

 

Ceny v rostlinné výrobě, které se meziročně zvýšily poprvé po sedmi měsících, vyšroubovaly ceny farmářů o 2,4 % nad úroveň července minulého roku. Živočišná výroba zdražila meziročně o 1,4 %. Rostly ceny vepřového, hovězího i drůbežího masa.

Ceny potravin měřené indexem organizace OSN pro výživu a zemědělství v červenci vzrostly poprvé po třech měsících a v této souvislosti se opět otevřela otázka další vlny potravinami tažené inflace. Tento problém v poslední době živí i rekordní sucha v USA, které tlačí ceny především kukuřice a sójových bobů výše.

Ceny potravin v červenci vzrostly i na úrovni průmyslových výrobců, a to meziměsíčně o 0,3 %. V porovnání s minulým rokem byly tyto ceny vyšší o 1,4 %. Pokud vezmeme v úvahu změny v minulých měsících, nejedná se o nijak výjimečný růst. K celkovému zvýšení cen průmyslových výrobců přispěly potraviny, nápoje a tabák dvěma desetinami procentního bodu. Nejvíce se ale na meziročním zdražování v průmyslu podílely ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, což se následně projevilo i v cenách pryžových a plastových výrobků. Zde vidíme souvislost s červencovým růstem cen ropy na světových trzích a oslabením koruny. Dezinflační trend v průmyslu tedy nebyl ani v červenci přerušen a nadále pokračuje.

V meziměsíčním srovnání ceny v průmyslu klesaly díky levnějším výrobkům chemického průmyslu, dopravních prostředků a ocelářských produktů.

Ceny výrobců ukazují, že se centrální banka nemusí zatím obávat ani nabídkově inflačních tlaků. Rizikem do budoucna může být růst cen potravin a ropy, které i přes nízkou poptávku mohou z nabídkové strany dezinflační trend obrátit.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.