Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Průmyslová výroba v dubnu zaznamenala vyšší růst, než se čekalo

Investice 07.06.2016 | 09:36 0 Komentářů

Dubnové údaje o výkonu tuzemského průmyslu tentokrát nezklamala: průmyslová výroba zaznamenala mírně vyšší nárůst, než co očekávaly finanční trhy.  Především je ale za duben reportován výrazný průmyslových objednávek, zejména těch ze zahraničí.  Souběžně zveřejněná statistika zahraničního obchodu pak hlásí návrat celkových exportů z české ekonomiky k růstu poté, co byl v březnu reportován překvapivý pokles. 

Výsledky za duben byly očekávány s napětím poté, co březen přinesl zklamání jak co se týče průmyslových objednávek, tak celkového výkonu exportů. Solidní výsledky za duben tak naznačují, že slabší aktivita v březnu byla skutečně ovlivněna načasování letošních velikonočních svátků, jež se v průmyslu projevily jak ve slabším tempu výroby, tak objednávek a exportů.

Tuzemský průmysl zaznamenal v dubnu růst nových exportních objednávek a 17,4 %, což je nejsilnější meziroční růst od června 2014. Tuzemské zakázky pak vzrostly o více než 5 % a jde o jejich první meziroční nárůst od loňského listopadu.

Právě růst nových zakázek je alfou a omegou pro další vývoj aktivity v tuzemském průmyslu a dubnová data v tomto ohledu přinášejí příznivou zprávu.

Nicméně, je potřeba, aby byl dubnový růst objednávek potvrzen dobrými výsledky i v dalších měsících. Pro připomenutí: zklamání ohledně situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu nedávno zveřejněný květnový průzkum PMI. Ten hlásí jak slabé tempo růstu jak výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu (nejslabší tempo od července 2013), tak slabý růst nových objednávek, včetně těch exportních. V letošním roce zatím přicházely smíšené signály i ohledně aktivity v průmyslu na globální úrovni, ať již vezmeme průmysl v eurozóně, USA, Japonsku anebo Číně. Dubnový růst objednávek v českém průmyslu je proto vynikající zprávou, ale znovu opakuji: je potřeba, aby se dobrý růst zopakoval i v následujících měsících.

Pohled na statistiku zahraničního obchodu a konkrétně na růst exportů (v dubnu činil meziročně 4,3 %) pak ukazuje nadprůměrný růst vývozů do eurozóny (meziročně o 6,7 %) a Evropské unie jako celku (6,5 %). Prudký propad i nadále hlásí vývozy do Ruska, což je dáno jak tamní hospodářskou situací, tak obchodními sankcemi, a letos zatím ani v jednom měsíci nevzrostly vývozy do Číny

Obdobně jako oživení průmyslové výroby na globální úrovni, tak také oživení obratu mezinárodního obchodu by bylo pro českou ekonomiku a v prvé řadě pak pro průmysl velmi žádoucí. V tomto ohledu nezbývá než doufat ve zlepšení situace ve druhé polovině letošního roku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.