Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Průmyslová výroba po nedávném poklesu znovu roste

Investice 07.12.2018 | 13:05 0 Komentářů

V říjnu průmyslová výroba meziročně vzrostla o 6,7 procenta. K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel. Přebytek zahraničního obchodu České republiky klesl v meziročním srovnání o 3,4 miliardy na 5,7 miliardy korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a chemií. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Na říjnovém růstu tuzemského průmyslu se podílela téměř všechna odvětví. „Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, která po dvou měsících poklesu vzrostla o 8,4 procenta,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Na druhou stranu meziroční pokles zaznamenala produkce těžby a dobývání, a to o 3,1 procenta. Hodnota nových zakázek se v říjnu naopak v meziročním srovnání zvýšila o 12,3 procenta.

Opravdovým překvapením je silný růst nových zakázek, zejména těch exportních. Je ale otázkou, nakolik je silný říjnový růst nových zakázek počátkem lepšího trendu a nakolik jde spíše o jednorázovou či přechodnou záležitost,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.