Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Průmyslová výroba po nedávném poklesu znovu roste

Investice 07.12.2018 | 13:05 0 Komentářů

V říjnu průmyslová výroba meziročně vzrostla o 6,7 procenta. K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel. Přebytek zahraničního obchodu České republiky klesl v meziročním srovnání o 3,4 miliardy na 5,7 miliardy korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a chemií. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Na říjnovém růstu tuzemského průmyslu se podílela téměř všechna odvětví. „Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, která po dvou měsících poklesu vzrostla o 8,4 procenta,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Na druhou stranu meziroční pokles zaznamenala produkce těžby a dobývání, a to o 3,1 procenta. Hodnota nových zakázek se v říjnu naopak v meziročním srovnání zvýšila o 12,3 procenta.

Opravdovým překvapením je silný růst nových zakázek, zejména těch exportních. Je ale otázkou, nakolik je silný říjnový růst nových zakázek počátkem lepšího trendu a nakolik jde spíše o jednorázovou či přechodnou záležitost,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.