Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Průmyslová produkce v říjnu vykázala růst

Podle dnes zveřejněného bleskového odhadu ČSÚ se meziroční pokles průmyslové produkce v říjnu zpomalil z 11,9 % na 7,3 % a tržby z přímého vývozu (v b.c.) se snížily o 7,9 %. Meziroční propad hodnoty nových zakázek se zredukoval z -14 % na -11,3 %, a to hlavně díky zmírnění poklesu zahraničních zakázek z 11 % na 5 %.

Analytik Vojtěch Benda: Podle našeho předběžného výpočtu naznačuje zveřejněné číslo o meziročním poklesu, že průmyslová produkce v říjnu vykázala meziměsíční (sezónně očištěný) růst kolem 1,5 % a kompenzovala tak předchozí pokles v září. Optimistickým signálem pro další měsíce je oživující meziměsíční růst nových zakázek, tažených především zahraniční poptávkou.

Z meziročního srovnání průmyslové produkce postupně mizí vliv šokového propadu výroby z konce minulého roku. Meziroční tempo průmyslové výroby by se mělo vymanit z červených čísel koncem letošního roku a pro 1Q10 lze očekávat – díky oživujícímu exportu – poměrně robustní růst kolem 10 %. Křehkost ekonomického oživení však spočívá v tom, že hlavním (a zatím jediným) zdrojem růstu výroby zůstává zahraniční poptávka, zatímco do domácí poptávky se se zpožděním promítá pokračující růst nezaměstnanosti a nižší růst mezd, resp. propad investiční aktivity.

Východisko: Dnes bude zveřejněn předběžný odhad CPI pro eurozónu, který by měl potvrdit návrat spotřebitelské inflace do kladných čísel, a to hlavně díky meziročnímu růstu cen ropy a pohonných hmot. Celková inflační rizika v EU16 však nadále zůstávají poměrně slabé – utlumený trh práce, silné euro a přetrvávající převis výrobních kapacit. Od ECB lze tedy jen stěží ve čtvrtek očekávat zásadní sdělení o brzkém přitvrzování měnové politiky, či dokonce zvýšení úrokových sazeb.

Východisko: Dalšími hlavními ekonomickými událostmi v globální ekonomice v tomto týdnu budou pravděpodobně zveřejněné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery v EU16 (PMI) a v USA (ISM). Po předchozích nárůstech těchto indexů očekáváme, že listopadové výsledky ukážou stagnaci (v EU16) či dokonce mírný pokles (v USA). Index ISM pro USA na současných hodnotách nad hranicí 50 bodů by však přesto signalizoval pokračování růstu americké ekonomiky ve 4Q09 o 4 %.

Analytik Vojtěch Benda: Koruna se po krátkodobém oslabení (vlivem „dubajské“ jobovky o problémech se splácením dluhů) stabilizovala na hodnotách kolem 26,10/EUR. Na těchto hodnotách by pravděpodobně měla pár dnů setrvat, než se v v příštím kvartálu opět vydá směrem k silnějším hodnotám pod vlivem oživujícího exportu. Náš cíl na 12M se nemění – 24,6/EUR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.