Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Průmyslová produkce ČR se v listopadu meziročně nepatrně propadla

Po krátké zotavení přišel opět mírný propad. Podle nejnovějších statistik Českého statistického úřadu klesla průmyslová produkce ČR v listopadu o 0,1 %.

Průmyslová produkce v listopadu 2009 meziročně klesla o 0,1 % a v meziměsíčním srovnání dokonceo 0,3 %. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení (příspěvek -1,8 procentního bodu, pokles odvětví o 19,8 %), výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (příspěvek -0,9 p.b., pokles o 15,1 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek -0,7 p.b., pokles o 11,5 %). Průmyslová produkce rostla nejvíce v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,0 p.b., růst o 21,5 %), výroba potravinářských výrobků (příspěvek +0,6 p.b., růst o 13,5 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,5 p.b., růst o 8,2 %).

"Očekáváme, že v příštích měsících bude produkce ještě klesat. Poptávka po průmyslové produkci se sice začíná objevovat, ale zdá se, že tato poptávka je zatím generována opět spíš průmyslem nebo třeba stavebnictvím, zatímco spotřebitelská poptávka z titulu domácností zůstává slabá. To dokládá stále vysoká míra nezaměstnanosti i slabé maloobchodní tržby," komentuje čerstvé statistiky Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 8,0 %, z toho zakázek ze zahraničí o 11,0 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel.

"Data potvrzují náš pohled o pozvolné stabilizaci průmyslu. Dynamika oživení se zmírnila odráží skutečnost, že průmyslu v Německu v říjnu a v listopadu vykázal spíše slabší čísla. Pozitivním překvapením je, že se negativně neprojevil výpadek s koncem šrotovného (Německo) a naopak došlo k mírnému oživení vývozu do zbytku Evropy, ale i do Asie," říká Patrik Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT. "Za celý rok 2009 průmysl poklesne o 13,5%. V letošním roce očekáváme růst 3-4%," odhaduje Sklenář.

Průměrná měsíční nominální mzda zaměstnanců ve sledovaných podnicích s více než 50 zaměstnanciv listopadu 2009 meziročně vzrostla o 7,5 % a činila 27 220 Kč.

Zdroj: ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.