Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Průmysl zatím ještě v červených číslech

Makro 06.08.2013 | 09:28 0 Komentářů

Červnový meziroční propad průmyslu o 5,3 % jde částečně na vrub nižšího počtu pracovních dnů, částečně na vrub povodní a především jej stále ještě ovlivňuje slabá poptávka (komentář ČSOB).

K slabému výsledku našeho nejsilnějšího odvětví přispěl především propad těžebního průmyslu, výroby elektrických zařízení a strojírenství. Zvlášť u výroby elektrických zařízení jde o velké překvapení, protože doposud se tomuto oboru navýsost dařilo bez ohledu na průběh domácí i zahraniční recese.

Pro další měsíce však výhled přece jen zůstává mírně optimistický. Zakázky klesaly pouze o necelé procento, přičemž velmi solidní výsledek zakázek dosahuje největší tuzemský průmyslový obor – výroba automobilů.

Jak už naznačily indexy nákupních manažerů, recese průmyslu nejspíše pozvolna končí a tak druhá polovina roku by pro toto odvětví měla být mnohem lepší co do výsledku než ta první. Nová pracovní místa však zatím nejspíše průmysl vytvářet ještě nezačne, nicméně dosavadní trend propouštění by se mělo pozvolna blížit ke svému konci.

Petr Dufek, Investiční výzkum, Československá obchodní banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.