Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Průmysl zařadil zpátečku

Makro 09.07.2012 | 14:58 0 Komentářů

Průmyslová aktivita v květnu reálně meziročně poklesla o 2,4 %.  Po očištění o počet pracovních dnů se průmyslová produkce ve srovnání s květnem 2011 nezměnila. Zahraniční obchod vykázal přebytek meziročně vyšší o 9,6 mld. Kč. Stavební produkce zůstává nadále v zajetí negativních meziročních změn (komentář GE Money Bank).

Meziroční srovnání průmyslové aktivity je po měsíční pauze opět ovlivněno nestejným počtem pracovních dnů, a tak je květnový pokles průmyslu do jisté míry iluzí. Přesto se jedná o první meziroční pokles od listopadu 2009 (březnový výsledek byl nakonec revidován do kladných hodnot). Meziměsíčně si průmysl pohoršil o 0,1 % a přesně vymazal mírný růst z dubna.

Seznam odvětví, které ovlivnily květnový výsledek výroby negativně, by se dal označit za tradiční. Jednou z nejsilnějších brzd byly odvětví zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství. Těmto oblastem se nedaří již řadu měsíců a podle údajů o nových zakázkách se na tom nebude měnit nic ani v brzké budoucnosti. Celkově kleslo 19 z 27 sledovaných průmyslových odvětví.

Hlavním viníkem zhoršení průmyslu je však slabý výsledek výroby motorových vozidel, která vzrostla v květnu meziročně o pouhých 0,5 %, což je po dubnových 8,3 % a dvojciferných růstech v prvním čtvrtletí žalostný výsledek. Nicméně nové objednávky, které táhne stále především zahraniční poptávka, ukazují, že růst výroby motorových vozidel by se mohlo v dalších měsících zlepšit. Celkově nové zakázky vykázaly nejlepší výsledek od letošního února (+4,2 %), a to opět výhradně díky poptávce ze zahraničí.

Květnový výsledek ukázal, že průmysl očekávaně zpomalil. Stejný obrázek nám ukazují již řadu měsíců i nákupní manažeři. Lepšímu výkonu i navzdory problémům v eurozóně brání především domácí poptávka. Její slabost dokazují i květnové výsledky zahraničního obchodu, který sice vykázal solidní přebytek 23,1 mld. Kč, ale za cenu slabého růstu vývozů (meziročně +2,8 %) a poklesu dovozů (-1,1 %) poprvé od prosince 2009. Vývoz do Německa (našeho hlavního zahraničního obchodního partnera) klesl meziročně o 1,7 %, do celé eurozóny pak o 2,6 %. Dopad eskalace dluhové krize do naší ekonomiky tak na sebe nedal dlouho čekat.

Stavební produkce pokračovala v sérii negativních meziročních změn, když v květnu poklesla reálně o 3,5 %. Struktura prozradila, že v budoucnu se nebude v této oblasti ekonomiky nic měnit. Jak počet vydaných stavebních povolení, tak orientační hodnota staveb totiž klesla dvojciferným tempem.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Tagy průmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.