Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Průmysl v únoru rostl o 7 procent. Firmy nabírají dech

Investice 09.04.2010 | 09:15 0 Komentářů

Stavebnictví je stále ještě v útlumu

Praha – Tuzemská průmyslová výroba v únoru v porovnání se stejným loňským měsícem vzrostla o sedm procent. Je to další nárůst po lednovém revidovaném růstu o 4,9 procenta. Po očištění od sezonních vlivů byla ovšem průmyslová produkce v únoru meziměsíčně nižší o 0,3 procenta.
Data dnes přinesl Český statistický úřad. Z nich vyplývá, že růst by neměl být jen krátkodobým výkyvem. Hodnota nových zakázek v únoru meziročně stoupla o 7,8 procenta.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů,  výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství  a výroba pryžových a plastových výrobků.
Podle analytiků nejsou povzbudivá čísla o průmyslu žádným velkým překvapením.„Únorový růst průmyslové produkce není překvapením v kontextu nejhlubších propadů ve stejném měsíci loňského roku. Pomalé ožívání u našich západních sousedů přihrává zakázky i některým českým podnikům. Řada z nich však zjišťuje, že se jim nedostává prostředků na jejich profinancování. Hlavním tématem tak zůstává volba priorit a strategie přežití pro letošní rok,“ říká Petr Smutný z PricewaterhouseCoopers ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.