Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Průmysl v prosinci v EU klesl, nejhůře je na tom Řecko

Makro 14.02.2012 | 13:05 0 Komentářů

Průmyslová produkce v eurozóně v prosinci meziměsíčně po sezónním očištění klesla o 1,1 % a v celé EU o 0,6 %. Evropskému průmyslu se nedaří ani na roční bázi, meziročně totiž poklesl o 2 % v eurozóně a o 0,9 % v  EU (komentář GE Money).

Průmyslovou produkci v Evropě táhla v prosinci dolů zejména výroba energií, která v eurozóně meziměsíčně poklesla o 2 % a v celé EU o 1,2 %. Meziroční pokles přitom dosáhl 11,9 % v eurozóně a 10,6 % v celé EU. Na druhou stranu se dařilo především spotřebitelskému dlouhodobému zboží, jehož výroba jako jediná ze segmentů vykázala v obou regionech růst.

Z geografického pohledu se v prosinci nejhůře vedlo Řecku, jehož průmyslová produkce meziměsíčně propadla o 12,4 %. Oproti tomu šampionem bylo Polsko, kde průmysl narostl o celých 10 %. Z celkového počtu 27 zemí klesala v prosinci průmyslová produkce v 15 zemích, v 8 zemích rostla a za 4 země ještě nejsou údaje k dispozici. Evropský průmysl tak zakončil loňský rok špatným výsledkem, který nenaznačuje nic dobrého ani do budoucna.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.