Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Průmysl v eurozóně rostl dvakrát rychleji, než se čekalo

Investice 12.06.2014 | 12:28 0 Komentářů

Za zvýšením stojí především výroba energií a zboží dlouhodobé spotřeby.

Průmysl v eurozóně rostl dvakrát rychleji, než se čekalo

Brusel – Průmyslová výroba v eurozóně v dubnu oživila po březnovém poklesu. Stoupla meziměsíčně o 0,8 procenta – dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Za zvýšením stojí především výroba energií a zboží dlouhodobé spotřeby. Data podle agentury Reuters posilují náznaky, že ekonomika zemí platících eurem dál roste. Produkce se zvýšila i v celé EU. ČR přitom patřila k zemím, kde rostla nejrychleji.

Výroba v průmyslových podnicích eurozóny v březnu podle upravených dat klesla o 0,4 procenta. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že v dubnu se vrátí k růstu o 0,4 procenta.

Průmyslová produkce stoupla ve všech 18 zemích bloku kromě Finska a Malty. Ve Španělsku se výroba zvýšila nejrychleji za skoro dva roky.

Odhady překonala i data v meziročním srovnání. Proti loňsku tu průmyslová výroba zrychlila tempo růstu na 1,4 procenta po revidovaném zvýšení o 0,2 procenta.

Průmyslová výroba v dubnu rostla i v celé Evropské unii. Proti březnu se zde zvýšila o 0,7 procenta a proti loňsku o 2,1 procenta.

K největšímu meziročnímu nárůstu v rámci celé EU došlo v Irsku (15 procent), v Maďarsku (10,1 procenta) a v České republice (9,2 procenta).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.