Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Průmysl – odraz a let zatím stylový

Makro 06.02.2014 | 14:35 0 Komentářů

Průmyslová produkce vzrostla v prosinci meziročně o silných 9,3 % a celý loňský rok tak zakončila o 0,5 % nad rokem 2012. Po očištění o meziročně rozdílný počet pracovních dnů se výroba v prosinci zlepšila o 6,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o více než pětinu. V porovnání s listopadem průmyslníci vyrobili o 0,3 % výrobků méně. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu. Zahraniční obchod zakončil rok s rekordním přebytkem při růstu vývozu i dovozu. Stavební produkce sice meziročně lepší, ale důvody k optimismu stále chybí (komentář GE Money Bank).

Srpnem to vše začalo. Pokud se díváme na očištěná data, tak průmyslová produkce začala růst nepřetržitě od loňského srpna a s blížícím se koncem roku objem produkce gradoval. To se projevilo i v prosincovém mírném meziročním nárůstu zaměstnanosti. Hlavním tahounem zůstal automobilový průmysl, který v posledním loňském měsíci vyrobil o necelou pětinu více motorových vozidel než o rok dříve. Tento trend by měl pokračovat, jak naznačili v lednu nákupní manažeři i prosincové nové zakázky. Celkově průmyslové objednávky vzrostly o více než 20 %, a to především díky růstu zahraničního zájmu. I budoucí domácí odbyt by ale neměl být špatný (růst zakázek o 7,7 %). Ačkoliv motorová vozidla, příslušenství a ostatní návazné produkty jsou hlavními katalyzátory růstu zpracovatelského průmyslu, v samotném prosinci z hlediska meziročního srovnání zaváhala pouze dvě odvětví.

Za celý rok 2013 průmyslová produkce vzrostla o 0,5 % a pro letošek očekáváme její zrychlení ke 3 %. Toto zlepšení ale nebude dostatečné k tomu, aby výrazně snížilo míru nezaměstnanosti z loňských 7,6 %. Letošní rok se pravděpodobně ponese ve znamení dalšího tlaku na marže, když ceny vstupů porostou rychleji než ceny pro koncové zákazníky. Relativně slabá ziskovost pak nemůže podpořit růst mezd a investiční aktivity firem. I podnikům by ale částečně měly ulevit nižší ceny energií.

Vývoj v jednotlivých průmyslových odvětvích může být značně rozdílný. Dařit by se mělo autoprůmyslu, na opačné straně spektra pravděpodobně zůstanou výrobci elektroniky.

Zahraniční trhy táhnou poptávku po českém průmyslovém zboží stále více. V prosinci vzrostl vývoz v běžných cenách meziročně o 18,3 %. Eurozóna vstřebala o pětinu více našeho zboží než o rok dříve, podobně Německo a tentokrát i Slovensko. Dovoz vzrostl v porovnání s prosincem 2012 o 16,8 % a celková bilance skončila v přebytku 9,6 mld. Kč. To je meziroční zlepšení o více než 4 mld. Kč. Za celý rok 2013 převážil vývoz nad dovozem o 350,8 mld. Kč, což je zdaleka nejlepší výsledek v historii a proti roku 2012 zlepšení o 45 mld. Kč.

Zahraniční obchod by měl podpořit českou ekonomiku i v letošním roce. Záležet bude na tom, jestli se naplní předpoklady o vývoji v eurozóně, která by podle našich odhadů měla vzrůst zhruba o 1 %.

Stavební produkce sice vykázala v prosinci mírný meziroční nárůst, který pravděpodobně způsobilo především příznivé počasí, celkový dojem se ale nijak nemění. Vydalo se totiž opět méně stavebních povolení, klesla jejich orientační hodnota a stejně tak klesl i počet zahájených staveb. V letošním roce by stavební produkce měla opět meziročně mírně klesnout, pozvolné zlepšení by mělo nastat až v roce 2015. Než se ale stavaři dostanou na úroveň roku 2008
(o čtvrtinu výš než loni), bude to ještě trvat dlouho.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Tagy průmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.