CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

06. 08. 2013

0 komentářů

Průmysl – trpký červen, o to sladší červenec?

 


 

V porovnání s květnem si průmysl pohoršil o 0,9 % (sezóně očištěno). Zahraniční obchod vykázal ve druhém čtvrtletí výrazný přebytek obchodní bilance. Stavebnictví i přes mírné zlepšení pokračuje v silném propadu.

Nejenom naposled zveřejněný, červencový index nákupních manažerů, ale i ten červnový nás nechal trochu namlsat a naznačil, že podmínky, alespoň ve zpracovatelském průmyslu, by se měly zlepšit. Bohužel dnešní data ukázala, že zatím je pravdou opak. Celý průmysl klesl o 5,3 %, ačkoliv v tomto meziročním srovnání mu ublížilo manko jednoho pracovního dne. Samotný zpracovatelský průmysl se snížil o 4,5 %, což rozhodně není jedno z těch lepších letošních čísel.

Problémy v těžkém průmyslu nadále přetrvávají. Těžba a dobývání surovin klesla v porovnání s minulým rokem opět o více než pětinu, v meziměsíčním srovnání ale roste již druhým měsícem v řadě. O stabilizaci podmínek v tomto sektoru můžeme zatím mluvit bohužel jen stěží. Taktéž hutní prvovýrobě se nedařilo. To je bohužel obrázek, který vidíme již řadu měsíců a který plně koresponduje s tím, co se děje u ostatních, navazujících zpracovatelů.

Investice firem zůstávají tabu. Firmy logicky nemají mnoho důvodů pro investiční aktivity, ať už je to nízké využití výrobních kapacit či stále křehká a nestabilní poptávka. Důkazem je zájem o stroje a ostatní zařízení, jejichž výroba v červnu po dvou růstových měsících klesla o 6,7 %. Důvodem je pravděpodobně nižší poptávka ze zahraničí, což naznačuje i červnový pokles zahraničních nových zakázek. Domácí zájem o tyto produkty ale dokázal nyní mírně vzrůst, a to se navíc podařilo v každém měsíci letošního druhého čtvrtletí. Podobný obrázek poskytují také údaje o dovozu strojů a dopravních prostředků, který sice v červnu meziročně klesl zhruba o desetinu, v určitých oblastech doznal ale výrazného zlepšení. Celkově to vypadá, že firmy neinvestovaly do menších zařízení typu kancelářské stroje či do zařízení sloužících k telekomunikaci. Elektronice se prostě nedaří.

Výrobci automobilů a automobilových dílů ještě nemají vyhráno, nicméně trh se začíná mírně zlepšovat. Produkce motorových vozidel v červnu meziročně sice klesla, ale na letošní poměry jen mírně o 1,5 %. Škoda sice stále zůstává ve výrobě za minulým rokem o více než 15 %, v minulých měsících jsme viděli ale i horší čísla. Navíc vývoz byl v červnu oproti loňskému roku o 0,2 % vyšší (za celý půlrok poklesl o 5,3 %) a nové zakázky vzrostly nejsilněji od začátku roku (o 9,7 %), především vlivem čtvrtinového růstu domácí poptávky.

REKLAMA

Pravdou zůstává, že vývoz aut do samotného Německa stále zaostává za celkovým vývozem těchto výrobků. Na druhou stranu vývoz automobilových dílů do země našeho hlavního obchodního partnera se nadále zlepšuje. V červnu vzrostl oproti loňsku o 13,3 %, což souvisí s růstem produkce aut v Německu (v červnu + 3 %).

Ve druhém čtvrtletí i v samotném červnu jsme pozorovali v dílčích aspektech průmyslu znatelné zlepšení. Přesto dopad do hrubého domácího produktu nebude pravděpodobně příznivý, protože za celé druhé čtvrtletí se průmyslová produkce zhoršila meziročně o 2,4 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. V prvních třech měsících ale průmysl spadl v porovnání s loňskem o 5,4 %. Podstatně příznivější je vývoj na straně nových zakázek, které se ve druhém čtvrtletí přiblížily k meziroční stagnaci, a to je o poznání lepší výsledek než na začátku roku. V samotném červnu pak nové zakázky poklesly jen o 0,8 %, což v kombinaci se zlepšenou červencovou náladou průmyslníků dává jisté naděje do budoucna.

Zahraniční obchod vykázal opět velmi slušný přebytek, ačkoliv na letošní rekordní hodnoty nedosáhl. Vývoz i dovoz klesly o 2,5 %, respektive o 4,8 %, čímž se přebytek obchodní bilance vyšplhal na 33 mld. Kč. Ve stejném období loňska byl výsledek o 4,6 mld. Kč horší. Za celé druhé čtvrtletí byl sezónně očištěný přebytek zahraničního obchodu o téměř 40 % vyšší než před rokem a podobně se zahraniční obchod vyvíjel i v metodice, která je používána pro výpočet HDP. Z toho lze tedy usuzovat, že příspěvek zahraničního obchodu k HDP bude ve druhém čtvrtletí kladný.

Stavebnictví zmírnilo tempo meziroční propadu, když v červnu klesla produkce o 11,1 %. V porovnání s květnem produkce vzrostla o 1,3 %. Vývoj stavebních zakázek dokládá, že v tomto sektoru se hned tak nic měnit nebude. Jak veřejné, tak i soukromé objednávky se sice vyvíjely lépe než v prvním čtvrtletí, nicméně stále zůstávají hluboko v záporu. Další statistiky o počtu zahájených bytů a vydaných stavebních povolení také nevěstí do budoucna nic příznivého.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *