CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

07. 05. 2013

0 komentářů

Průmysl stále beze změny – oživení se odkládá?

 


 

Náznaky příznivých informací se v českých průmyslových datech hledají stále obtížněji. Zatím suché podhoubí pro budoucí zlepšení domácí výroby pomohly v březnu pokropit alespoň nové objednávky. Ty sice meziročně klesly o pouhých 1,8 % což je po únorových –10,2 % relativně příjemné zjištění (zájem ze zahraniční o výrobky našich producentů dokonce meziročně vzrostl, a to o 0,9 %). Infuzi v podobě zlepšené zahraniční poptávky dostala v březnu především výroba motorových vozidel, strojů a kovových konstrukcí, čili odvětví, ve kterých je tvořena velká část přidané hodnoty.

Optimismus ale bohužel ještě zdaleka není na místě. V březnu se totiž vývoz pro ekonomiku důležitého zboží nikterak zásadně nezměnil. Evropská poptávka po automobilech nadále skomírá a ani Německo nechce naše silniční vozidla v takové míře jako před rokem. Oproti únoru se meziroční pokles dokonce mírně prohloubil na –11,8 % (pro zajímavost: registrace nových vozidel v Německu v březnu propadla meziročně o více než 17 %). Díly a příslušenství motorových vozidel si sice stále vedou lépe, i tak je ale vývoz meziročně horší (-1,7 %).

Březen nepřinesl žádnou novinku. Dvacet dva z 27 sledovaných průmyslových odvětví si v posledním měsíci prvního čtvrtletí pohoršilo a smutné prvenství drží nepřekvapivě výroba motorových vozidel, která ukrojila z potenciálního růstu produkce 2,8 procentního bodu a meziročně poklesla o 15,4 %. Škodovek se v Evropské unii prodalo v samotném březnu zhruba 48 tisíc, za celé první čtvrtletí pak získalo nového majitele necelých 126 tisíc vozů této značky (meziroční pokles o 7,3 %). Výroba ale v tomto období klesla více než o pětinu (rychleji než za první dva měsíce letošního roku). Zásadní vzpruha v poptávce se tedy v březnu nekonala.

Za celé první čtvrtletí průmysl klesl meziročně o 5,4 % (po očištění o počet pracovních dnů o
2,7 %). Ve srovnání s minulými třemi měsíci si ale výrobci lehce polepšili. Tak jako tak začátek roku české ekonomice v tomto směru podle očekávání příliš nevyšel.

Zahraniční obchod píše stejný příběh jako průmyslová produkce, byť v prvním čtvrtletí pravděpodobně přispěje k meziroční změně hrubého domácího produktu opět kladně. V letošním lednu i únoru zahraniční obchod slavil zdánlivý úspěch díky rychlejšímu propadu dovozů než vývozů. V březnu se ale karta obrátila a obchodní bilance i přes slušný přebytek (32,3 mld. Kč) byla letos poprvé meziročně horší.

REKLAMA

Stavební produkce se ponořila zpět pod hladinu a meziročně klesla o více než 20 %. Částečně je důvodem letošní nepříznivé počasí, i přesto ale výhled pro stavaře zůstává minimálně pro letošní rok pochmurný. Ke stabilizaci a velmi mírnému růstu by mohlo dojít až v roce 2014. I zde ale existují rizika. Jedním z nich je vývoj nových zakázek, které v prvním čtvrtletí razantně meziročně poklesly (-23,9 %). Zásoba práce, čili stav zakázek, se tím pádem také výrazně snížil, a to na 121,6 mld. Kč. Pro srovnání v prvním čtvrtletí roku 2009 (kdy byla zásoba práce nejvyšší) jich měli stavaři téměř dvojnásobek. Toto srovnání je částečně ovlivněno i poklesem cen.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *