Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Průmysl stále beze změny – oživení se odkládá?

Makro 07.05.2013 | 13:04 0 Komentářů

Průmyslová výroba klesla v březnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 6 %, čili lehce rychleji než jsme čekali. Nižší počet pracovních dnů ukrojil z výkonu výrobců 3,9 procentního bodu. Po tomto očištění tedy průmyslníci vyrobili o 2,1 % méně produktů než v březnu minulého roku. Vývoz i dovoz meziročně klesly o 7,1 %, respektive o 6,5 %. Stavební produkce propadla meziročně o 20,6 % (komentář GE Money Bank).

Náznaky příznivých informací se v českých průmyslových datech hledají stále obtížněji. Zatím suché podhoubí pro budoucí zlepšení domácí výroby pomohly v březnu pokropit alespoň nové objednávky. Ty sice meziročně klesly o pouhých 1,8 % což je po únorových –10,2 % relativně příjemné zjištění (zájem ze zahraniční o výrobky našich producentů dokonce meziročně vzrostl, a to o 0,9 %). Infuzi v podobě zlepšené zahraniční poptávky dostala v březnu především výroba motorových vozidel, strojů a kovových konstrukcí, čili odvětví, ve kterých je tvořena velká část přidané hodnoty.

Optimismus ale bohužel ještě zdaleka není na místě. V březnu se totiž vývoz pro ekonomiku důležitého zboží nikterak zásadně nezměnil. Evropská poptávka po automobilech nadále skomírá a ani Německo nechce naše silniční vozidla v takové míře jako před rokem. Oproti únoru se meziroční pokles dokonce mírně prohloubil na –11,8 % (pro zajímavost: registrace nových vozidel v Německu v březnu propadla meziročně o více než 17 %). Díly a příslušenství motorových vozidel si sice stále vedou lépe, i tak je ale vývoz meziročně horší (-1,7 %).

Březen nepřinesl žádnou novinku. Dvacet dva z 27 sledovaných průmyslových odvětví si v posledním měsíci prvního čtvrtletí pohoršilo a smutné prvenství drží nepřekvapivě výroba motorových vozidel, která ukrojila z potenciálního růstu produkce 2,8 procentního bodu a meziročně poklesla o 15,4 %. Škodovek se v Evropské unii prodalo v samotném březnu zhruba 48 tisíc, za celé první čtvrtletí pak získalo nového majitele necelých 126 tisíc vozů této značky (meziroční pokles o 7,3 %). Výroba ale v tomto období klesla více než o pětinu (rychleji než za první dva měsíce letošního roku). Zásadní vzpruha v poptávce se tedy v březnu nekonala.

Za celé první čtvrtletí průmysl klesl meziročně o 5,4 % (po očištění o počet pracovních dnů o
2,7 %). Ve srovnání s minulými třemi měsíci si ale výrobci lehce polepšili. Tak jako tak začátek roku české ekonomice v tomto směru podle očekávání příliš nevyšel.

Zahraniční obchod píše stejný příběh jako průmyslová produkce, byť v prvním čtvrtletí pravděpodobně přispěje k meziroční změně hrubého domácího produktu opět kladně. V letošním lednu i únoru zahraniční obchod slavil zdánlivý úspěch díky rychlejšímu propadu dovozů než vývozů. V březnu se ale karta obrátila a obchodní bilance i přes slušný přebytek (32,3 mld. Kč) byla letos poprvé meziročně horší.

Stavební produkce se ponořila zpět pod hladinu a meziročně klesla o více než 20 %. Částečně je důvodem letošní nepříznivé počasí, i přesto ale výhled pro stavaře zůstává minimálně pro letošní rok pochmurný. Ke stabilizaci a velmi mírnému růstu by mohlo dojít až v roce 2014. I zde ale existují rizika. Jedním z nich je vývoj nových zakázek, které v prvním čtvrtletí razantně meziročně poklesly (-23,9 %). Zásoba práce, čili stav zakázek, se tím pádem také výrazně snížil, a to na 121,6 mld. Kč. Pro srovnání v prvním čtvrtletí roku 2009 (kdy byla zásoba práce nejvyšší) jich měli stavaři téměř dvojnásobek. Toto srovnání je částečně ovlivněno i poklesem cen.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.