Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Průmysl se zatím drží při zemi, spotřebitel vypadá spokojeněji

Makro 26.08.2013 | 13:49 0 Komentářů

Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu, který měří náladu v domácí ekonomice, vzrostl v srpnu podle Českého statistického úřadu o 1,4 bodu na –2 body. Postarali se o to především spotřebitelé a firmy poskytující služby. Spotřebitelé jsou navíc nejoptimističtější od předloňského února (komentář GE Money Bank).

Nálada průmyslníků se oproti předchozímu měsíci nezměnila a zůstala na červencových –7,7 bodech. Vzhledem k tomu, že předběžné odhady indexu nákupních manažerů (PMI) v Německu i v dalších zemích (kromě Francie) dopadly nad očekávání, je nezměněný pesimismus průmyslových podniků spíše zklamáním.

Samotná ekonomická situace podnikatelů v průmyslu se oproti červenci také příliš nezměnila a stále ji hodnotí jako dobrou pouhá necelá třetina firem. I poptávka zůstala na úrovni minulého měsíce a jako vysokou ji tak hodnotí jen zhruba 3 % firem. Nicméně v červenci došlo k přesunu mezi těmi, kteří zájem o své výrobky považovali za nízký, a těmi, pro které je alespoň uspokojivý. Situace se tedy, ačkoliv skrytě, přece jen mírně zlepšuje.

Za srpnového vítěze optimismu se dá považovat především domácí spotřebitel. Jeho indikátor je sice stále v mínusu (-17 bodu), i tak je to ale na české poměry velmi slušná hodnota (ani před krizovým rokem 2008 se indikátor spotřebitelské nálady výrazně nevrhal do plusových hodnot). Češi se bojí méně o ztrátu zaměstnání, což souvisí i s tím, že průmyslové podniky nečekají minimálně pro příští tři měsíce zásadní snižování stavů. Po několikaměsíční pauze se v odpovědích spotřebitelů opět objevila obava ohledně růstu cen. Pro Českou národní banku to může být v aktuální situaci spíše příznivá zpráva, protože strašák deflace se tak snižuje.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.