Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Průmysl meziročně nic moc, v dlouhodobém srovnání ale celkem stabilní

Makro 08.10.2012 | 11:48 0 Komentářů

Průmyslová produkce klesla v srpnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 3,1 %. V porovnání s červencem si výroba pohoršila o 2,9 %. Zahraniční obchod vykázal v letošním roce nejnižší přebytek. V meziročním srovnání si ale drží vysoko nastavenou laťku. Stavebnictví bez výraznějších změn, až na raketový růst orientační hodnoty staveb. Nezaměstnanost byla v září o desetinu vyšší než před měsícem (komentář GE Money).

Výroba motorových vozidel klesla v srpnu meziročně více než zpracovatelský průmysl jako celek a ukazuje se, že dvojciferný růst z prvního čtvrtletí je vzdálenou minulostí. Domácí Škodovka vyrobila v tuzemsku za prvních osm měsíců letošního roku zhruba 447 tisíc vozidel, o 1,9 % více než v roce 2011. V období leden až červenec byl meziroční rozdíl mnohem příznivější (6,6 %).

Relativně smutná data z oblasti výroby automobilů se částečně projevila i v hutní prvovýrobě, jejíž produkce slouží právě dopravním prostředkům zhruba z 20 %. Pokles výroby základních kovů klesl nejrychlejším tempem od začátku roku. Nedařilo se ani produkci počítačů a nízké ceny, kterými si tito výrobci mohou dovolit lákat zájem spotřebitelů, tak přestávají stačit. Přínos tohoto odvětví pro tvorbu přidané hodnoty však není velký, a proto by zhoršení nemělo tolik ublížit tvorbě hrubého domácího produktu.

To byli hlavní srpnoví poražení. A kdo jsou vítězové? Dařilo se výrobě elektrických zařízení (+2,2 %) a produkci chemických látek a přípravků (9,9 %).

Ačkoliv srpnová meziroční změna průmyslové produkce nevypadá dobře, v dlouhodobějších trendech není výsledek tak špatný. V porovnání s průměrem roku 2005 si zpracovatelský průmysl vede lépe o 13,4 %. Minulý rok to bylo 16,5 %, v roce 2008 6,7 %. Navíc Český statistický úřad uvedl, že prázdninová čísla byla ovlivněna pohybem celozávodních dovolených. Za poslední dva měsíce tedy průmyslová produkce vzrostla sice málo (meziročně o 0,5 %), ale přece. I tak ale budoucnost nevypadá růžová. Nové zakázky v srpnu klesly o 1,4 % vlivem meziročně horší domácí i zahraniční poptávky a i nákupní manažeři ve třetím čtvrtletí hodnotili podmínky v průmyslu hůře než v předchozích třech měsících.

Zahraniční obchod je k nezastavení. Obchodní bilance skončila v srpnu opět solidním přebytkem 16,9 mld. Kč za současného růstu vývozů i dovozů. V meziročním srovnání bilance o 15,6 mld. narostla, čímž zahraniční obchod překonal již za letošních osm měsíců celý přebytek za rok 2011 (191 mld. Kč). Prázdniny se i letos projevily poklesem obratu, tedy součtu dovozu a vývozu. Zajímavé je, že hodnota dovozů byla zhruba stejná jako před měsícem, zatímco vývoz se znatelně zhoršil.

To je také jeden z důvodů, proč se nedařilo průmyslovým odvětvím orientovaným na zahraniční poptávku. Čestná výjimka byla již zmiňovaná výroba elektrických zařízení. To je určitě pozitivní, protože elektrické výrobky mají významný podíl na přidané hodnotě vytvořené v rámci průmyslu.

Vývoz do zemí našich hlavních obchodních partnerů nedosáhl červencového meziročního tempa růstu. Stejným způsobem se vyvíjel i obchod s Ruskem a Čínou. Invaze čínských výrobků na český trh také polevila. Vzhledem k tomu, že těžištěm těchto dovozů jsou elektronické díly, které smontujeme a vyvezeme v podobě finálních výrobků do zahraniční, je zřejmé, proč se tomuto oddílu průmyslu v srpnu příliš nevedlo.

Stavební produkce klesla meziročně ve stálých cenách o 4,7 %, tzn. rychleji než v červenci. Nedařilo se pozemnímu ani inženýrskému stavitelství. Počet vydaných stavebních povolení zůstává stále meziročně nižší. Překvapivý je ale růst orientační hodnoty, která meziročně přidala 131,2 %. Stavět, respektive měnit se (hodnota stavebních povolení na změnu již dokončených staveb vzrostla o 318 %) budou především velké stavby pro průmysl a energetiku. Dokončené i zahájené byty v kategorii rodinných domů neustále klesají. Hypoteční úvěry domácnostem sice rostou, velká část z nich je ale refinančního charakteru. Zlepšení ve stavebnictví je tak i z tohoto podhledu zatím v nedohlednu.

Míra registrované nezaměstnanosti povyskočila v září o desetinu procenta na 8,4 % (8,3 % v roce 2011). Po prázdninách se roztočil pohyb na pracovním trhu, když obrat činil zhruba 115 tisíc, čili o 30 tisíc lidí více než před měsícem. Důvodem je především registrace absolventů škol. V září jich bylo zhruba 34 tisíc, tedy o 10 tisíc více než v srpnu. Firmy netvoří pracovní místa a navíc propouštějí. V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci klesla zaměstnanost v srpnu meziročně o 1 %, ve stavebnictví o 5 %. Na úřadu práce počet volných pracovních míst klesl v září o 4,1 % na 40 809. Na jedno pracovní místo tak připadá nyní zhruba 12 uchazečů o práci. V porovnání s obdobím před krizí 2008, kdy bylo zhruba 170 tisíc volných pracovních míst a na jedno z nich připadali méně než 2 uchazeči, je to znatelný rozdíl. V dalších měsících předpokládáme růst míry nezaměstnanosti až nad 9 %.

Ing Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.