Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Průmysl druhý měsíc za sebou padá. Česká ekonomika letos mírně zpomalí

Investice 15.03.2019 | 13:13 0 Komentářů

Podle dat Českého statistického úřadu průmyslová produkce v lednu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 1,1 %. Bez vlivu sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,3 %. 

Průmyslová produkce se v lednu snížila o 1,1 %, přičemž pokles byl ovlivněn vyšší srovnávací základnou v minulém roce. Nejvýrazněji klesl automobilový průmysl, což bylo částečně způsobeno odstávkami ve výrobě,“ říká Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

V lednu byl hlavní brzdou tentokrát automobilový průmysl, který propadl o necelých sedm procent. Průmysl tak reagoval na slábnoucí zájem o nové vozy v Evropě, který byl patrný už od podzimu. „Naproti tomu energetika jen v lednu vykázala – i díky počasí – nárůst o 16 % – a výrazně tak kompenzovala podobně jako v celé EU propad zpracovatelského průmyslu přesahující tři procenta,uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Průmysl v České republice pociťuje dopad slabšího výkonu průmyslu v eurozóně a především pak v Německu, jenž byl pozorován v závěru roku 2018. „Lednový meziroční pokles průmyslové výroby byl navíc umocněn vysokou srovnávací základnou v podobě silného výkonu průmyslu v lednu loňského roku. Nové zakázky nicméně vykázaly meziroční růst a naznačují, že k růstu by se měla vrátit i průmyslová výroba, půjde ale spíše jen o mírné oživení,“ dodává Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Přesto i nadále počítáme s malým, leč stále kladným výsledkem průmyslu za celý letošní rok. Na druhou stranu si od něj však neslibujeme, že by mohl sám o sobě zvrátit očekávané zpomalení české ekonomiky, které je stále více patrné,“ doplnil Petr Dufek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.