Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Průmysl ČR po 13 měsících pozvolna roste

Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že průmyslová produkce ČR v listopadu meziročně vzrostla o 0,2 % – poprvé od loňského září.

"Listopadový meziroční nárůst o 0,2 procenta je nejlepší letošní výsledek. Úsměv na tváři ale kazí fakt, že loni v listopadu průmysl klesl o 17,40 %, takže srovnávací meziroční základna je velmi nízká. Pro trhy je dnešní odhad spíše zklamáním," říká analytik Tomáš Volf ze společnosti Citco Finanční trhy.

Hodnota nových zakázek byla meziročně vyšší o 8,1 procenta, z toho zakázek ze zahraničích o 11,1 procenta.

"Na číslech se pozitivně odrazil vyšší počet pracovních dní v letošním listopadu. Navíc je zde výrazný vliv změn srovnávací základny. V posledním čtvrtletí minulého roku se průmysl dostal pod velký tlak a rychle propadal, což letos naopak vylepšuje data o meziroční změně," říká Tomáš Vlk, analytik Patria Finance a dodává: "Přes tyto technické faktory je ale zlepšení v průmyslu evidentní. Meziměsíční srovnání ukazuje, že se sektor dostává na cestu mírného růstu. V letošním roce průmysl ještě vykáže propad kolem 13 procent, příští rok by však mohl o 2-3 procenta růst."

Zdroj: Aktualne.cz, Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.