Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Průměrný majetek Čecha je 320 000 Kč, zjistila Allianz

Investice 19.09.2011 | 12:42 0 Komentářů

Už 300 milionů lidí z rozvíjejcích se zemí spadá do skupiny bohatá střední třída

Praha – Dvakrát větší majetek než před deseti lety má nyní průměrný Čech. Pojišťovna Allianz vypočítala, že finanční majetek v přepočtu na jednu osobu dosahuje  částky 13 067 Eur (cca 320 000 Kč).
Díky tomu patří Česko v tomto ohledu spolu se Slovinskem a Estonskem ke třem nejbohatším zemím východní Evropy.  V celkovém žebříčku však patří jen k průměru. Navíc majetek lidí v regionu roste podstatně výraznějším tempem  (+16,3 procent) než v Česku, kde je roční růst pouze 7,4 procenta.
Celosvětový hrubý finanční majetek podle průzkumu v roce 2010 vzrostl o 6,2 procenta na 95 300 bilionů eur a překonal rekord z konce roku 2007. V čele žebříčku nejbohatších zemí zůstává stejně jako vloni Švýcarsko, které těží ze své silné měny. Za ním jsou USA, Japonsko, Dánsko a Nizozemsko.
Lidé se stahují z rizikovějších investic
I když se tempo růstu majetku v globálu v průběhu krize značně zpomalilo, na české domácnosti neměla finanční krize podle studie Allianz příliš velký dopad. Tento vývoj se však od celosvětových trendů liší. Všude ve světě, obzvláště pak v bohatších zemích, je totiž zřetelný trend směřující k bezpečným aktivům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.