Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí stoupla na 25 219 Kč

Investice Jan Lukeš 04.12.2014 | 11:41 0 Komentářů

Průměrná mzda v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25 219 Kč. Nominální růst činil 1,8 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici očekávali vyšší růst, a to v průměru nominálně o 2,5 procenta a reálně o 1,9 procenta.

Medián mezd činil 21 521 korun. Medián je mzda zaměstnance přesně uprostřed, polovina hodnot mezd je tedy nižší a druhá polovina vyšší než medián. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

V podnikatelské sféře průměrná mzda stoupla o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře mzdy nominálně stouply o 1,9 procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta.

Spotřebitelské ceny se zvýšily ve sledovaném období o 0,6 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,5 procenta a počet zaměstnanců o 0,7 procenta.

„Pomineme-li skutečnost, že průměrná mzda je v podstatě jen imaginární pojem, jsou aktuální data do jisté míry zklamáním. Ačkoliv česká ekonomika v průběhu letošního roku začala zažívat příznivější časy a konečně již roste, mzdy v podstatě stagnují, v některých odvětvích dokonce klesají,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

I nadále platí, že průměrná mzda je tak trochu imaginární číslo, na které nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, nicméně ani u mediánové mzdy nedochází k žádné akceleraci. Reálné zvýšení těchto mezd tak v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem ČNB. I když růst mezd není nijak oslnivý, pozitivní je alespoň to, že po dvou letech reálného poklesu se mzdy začínají vzpamatovávat. Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Zdroj: ČTK, Ekospol, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.