Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Průměrná mzda sice rostla, ale velmi pomalu

Průměrná nominální mzda podle ČSÚ vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,4 %. Po započtení růstu životních nákladů, tzn. inflace ve výši 1,8 %, pak dojdeme k růstu reálné mzdy o 0,6 % (komentář GE Money Bank).

Stejně jako v minulých čtvrtletích pokračuje trend poklesu mezd v nepodnikatelském sektoru, tentokrát o 0,7 %. V podnikatelském sektoru mzda naopak o 0,9 % vzrostla. Dobrou zprávou je, že růst mezd nebyl způsobený jako v roce 2009 propouštěním zaměstnanců s nižšími mzdami. Nasvědčuje tomu celkový objem mezd, který se meziročně zvýšil o 2 %. V rozporu s mírou nezaměstnanosti, která meziročně poklesla zhruba o 0,4 procentního bodu, působí údaj o poklesu počtu zaměstnanců o 0,3 %. Vysvětlit je to možné pouze dvěma způsoby: buďto část lidí odešla ze zaměstnání podnikat, nebo (což je pravděpodobnější) část populace odešla z trhu práce, např. do předčasného důchodu.

Vývoj mezd v budoucnu bude pravděpodobně sledovat podobný trend. Nominální mzdy by měly růst, ve světle dnešního ekonomického vývoje a předpokládaného zvýšení DPH však může reálná mzda v příštím roce dokonce mírně poklesnout.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.