Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Průměrná mzda roste, zvýšení nesmazala ani inflace

Investice 05.06.2014 | 09:29 0 Komentářů

Medián, tedy hodnota „prostředního zaměstnance“, činil 20 764 korun. Oproti stejnému období předchozího roku vzrostl o 2,9 procenta.

Průměrná mzda roste, zvýšení nesmazala ani inflace

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci prvního čtvrtletí vzrostla na 24 806 korun měsíčně. Oproti stejnému období roku 2013 stoupla o 793 korun, tedy o 3,3 procenta. Rostla i po započtení inflace – ta činila jen 0,2 procenta, takže reálná mzda stoupla o 3,1 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad.

„Tato na první pohled velmi solidní čísla ovšem do jisté míry ovlivnily bonusy, které se v loňském prvním čtvrtletí nevyplácely. Firmy je totiž svým zaměstnancům často dávaly v předstihu už v posledním čtvrletí roku 2012, aby se vyhnuly dopadu zavedení takzvané solidární přirážky k dani z příjmu,“ podotýká analytik Petr Dufek z ČSOB.

Připomíná, že efekt bonusů či prémií bude letos porovnání růstu mezd zkreslovat po celý rok.

Muži berou o čtyři tisíce víc

Medián, tedy hodnota mzdy „prostředního zaměstnance“, činil 20 764 korun. Oproti stejnému období předchozího roku vzrostl o 2,9 procenta. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, „skutečný průměr“ nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

U mužů dosahuje medián 22 600 korun, u žen 18 651 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 006 a 39 768 korunami.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 3,6 procenta (po odečtení inflace o 3,4 procenta), v nepodnikatelské sféře o 2,2 procenta (reálně o dvě procenta)

Krize sebrala peníze finančníkům

Za celou dobu ekonomické krize, tedy od roku 2008, se reálná mzda (po odečtení inflace) zvýšila o 3,6 procenta.

Mezi odvětví s nadprůměrným celkovým růstem patří jednoznačně zdravotní a sociální péče (růst o 10 procent) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 9,5 procenta).

„Naopak ve finančním sektoru, který stál u zdroje krize, se průměrná mzda reálně propadla o 12,5 procenta, přesto zůstává nejvyšší ze všech odvětví. U veřejné správy a obrany klesla o 2,8 procenta, když doplatila na rozpočtové úspory,“ říká Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.