Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Průměrná mzda klesla i bez započtení inflace. Kvůli triku

Investice 11.03.2014 | 09:49 0 Komentářů

Po započtení inflace klesla reálná průměrná mzda dokonce o 2,9 procenta. Porovnání je ale tentokrát zkreslené.

Průměrná mzda klesla i bez započtení inflace. Kvůli triku

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci čtvrtého čtvrtletí dosáhla 26 637 korun. Oproti stejnému období roku 2012 klesla o 484 korun, tedy o 1,8 procenta. Po započtení inflace, která činila 1,1 procenta, se reálná mzda snížila dokonce o 2,9 procenta.

Medián, tedy hodnota „prostředního zaměstnance“, činil 22 288 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, „skutečný průměr“ nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 546 a 43 413 korunami.

Informoval o tom Český statistický úřad.

Hodně zkreslené porovnání

Meziroční porovnání je ale tentokrát mnohem zkreslenější než jindy. Relativně vysoké hodnoty průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 jsou totiž ovlivněny „předčasnou“ výplatou manažerských odměn.

„Tehdy byly v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům z důvodů očekávaného zavedení takzvané solidární daně pro nejvyšší výdělky od ledna 2013,“ připomíná Dalibor Holý z Českého statistického úřadu. Srovnávací základna tak uměle stoupla.

V podnikatelské sféře klesla průměrná mzda nominálně o 2,4 procenta, po započtení inflace o 3,5 procenta. V nepodnikatelské sféře, jíž se výše uvedené zkreslení netýká, vzrostla nominálně o 0,8 procenta, po započtení inflace klesla o 0,3 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí poklesla průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí – po očištění od sezónních vlivů – o 0,6 procenta.

Za rok přibylo 16 korun. Ale bez inflace

Za celý rok 2013 dosáhla průměrná mzda výše 25 128 korun, oproti předchozímu roku se zvýšila jen o 16 korun (0,1 procenta). Spotřebitelské ceny však loni rostly o 1,4 procenta, takže průměrná mzda reálně klesla o 1,3 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.