Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Průměrná mzda v ČR v 2. čtvrtletí vzrostla na 29 346 korun

Investice 05.09.2017 | 10:06 0 Komentářů

V letošním 2. čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29 346 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2 074 korun. Reálně se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta. Informace dnes přinesl Český statistický úřad.

Analytici očekávali, že průměrná mzda stoupla o 6,4 až 6,8 procenta. Reálný růst odhadovali na 4,6 procenta.

Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku velmi silný nárůst objemu mezd: meziročně o více než 9 %. Silný růst objemu mezd byl dán kombinací růstu průměrné mzdy v ekonomice (meziročně o 7,6 %) a počtu zaměstnanců (meziročně o 1,5 %). Růst průměrné mzdy tak překonal očekávání finančních trhů i ČNB, nicméně situace v české ekonomice a na tuzemském trhu práce vyznívá ve prospěch robustního růstu mezd celkem jednoznačně,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Tempo růstu se neudrží

„Mzdy v české ekonomice nasadily tempo, které se nejspíše udrží i ve zbytku letošního roku. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se zmírnil přetlak na trhu práce, a tak firmy budou muset o zaměstnance stále více „bojovat“. Pro zaměstnance to znamená další růst životní úrovně, respektive příležitostí pro vyšší spotřebu i investice. Rovněž ovšem bude třeba počítat i s tím, že s vyšší poptávkou přijde i vyšší inflace. Zvláště ve službách spojených s bydlením.  Pro ČNB dnešní číslo znamená další známku toho, že česká ekonomika nabrala téměř neuvěřitelné tempo, a že prostor pro brzké zvýšení sazeb se zcela otevřel,“ řekl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Zdroj: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.