Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Průlomová dohoda: YouTube bude platit českým umělcům

Investice 22.10.2009 | 16:31 0 Komentářů

Licenční smlouva bude platit zpětně od října 2008

Brno/Praha – Portál YouTube se dohodl na tom, že čeští textaři, skladatelé a vydavatelé hudby budou dostávat z klipů vysílaných na portál pravidelné odměny.
Portál tak uzavřel smlouvu s Ochranným svazem autorským. Firmy oznámily, že uzavřely nové licenční ujednání, které pokrývá hudbu obsaženou ve videoklipech vysílaných prostřednictvím YouTube. Licence bude platná zpětně od října 2008, kdy český video portál YouTube odstartoval.
Je důležité dostat odměnu
„Je důležité, aby ti, kdo hudbu vytvářejí, tedy textaři a skladatelé, které naše společnost zastupuje, dostali odměnu za používání svých děl na YouTube. YouTube je velice populární video portál a nová licence přispěje k další podpoře hudebních talentů,“ uvedl předseda představenstva Ochranného svazu autorského Roman Strejček.
Ten deníku Aktuálně.cz potvrdil, že dosud žádná dohoda uzavřena nebyla. „Jednali jsme delší dobu, museli jsme doladit především technické detaily smlouvy,“ uvedl Strejček. „Jak OSA, tak YouTube potřebovaly čas, aby se dohodly na společných podmínkách. Vzhledem ke komplexnosti služby YouTube a rozmanitému obsahu bylo zapotřebí probrat množství záležitostí,“ dodala Janka Zichová ze společnosti Google.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.