Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Proti licencím na fotovoltaiku zatím uspěla jediná žaloba

Investice 09.04.2015 | 16:50 0 Komentářů

Dvě desítky žalob podaných nejvyšším státním zástupcem se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotace.

Proti licencím na fotovoltaiku zatím uspěla jediná žaloba

Brno – Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím uspěl u Krajského soudu v Brně s jedinou z 22 žalob, které podal proti udělení licencí fotovoltaickým elektrárnám Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Několik jich soud zamítl, dalšími se bude zabývat.

Ve čtvrtek odročil jednání o správnosti udělení licence elektrárně Osečná na Liberecku v prosinci 2010, chyběl jasný důkaz o dostatečné praxi zástupce firmy v oboru.

Všechny žaloby se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotaci při prodeji vyráběné elektřiny. Od počátku roku 2011 se dotace podstatně snížila. Investoři proto usilovali o to, aby jim ERÚ povolení udělil do konce roku 2010.

Ve čtvrtek soud odročil jednání proto, že proti sobě stálo tvrzení žalobce a tvrzení elektrárny ohledně odborné praxe zástupce firmy Michala Galka, jak ji požaduje zákon. Zatímco žalobce tvrdí, že praxe požadavek zákona nenaplnila, elektrárna tvrdí opak. Právní zástupkyně žalovaného ERÚ se k tomu nevyjádřila ani u soudu, ani pro ČTK. Soud vyzval strany sporu, aby do 21. května doplnily případné podklady.

Nejvyšší státní zastupitelství od roku 2011 podalo 22 správních žalob kvůli udělení licencí solárním elektrárnám. Z toho čtyři žaloby vzešly přímo z iniciativy zastupitelství, k dalším dostali žalobci podněty od nového vedení ERÚ. Žalobci dostali od ERÚ zhruba 120 až 140 podnětů, z toho NSZ podalo správní žaloby v 18 případech.

Krajský soud v Brně už zamítl několik Zemanových žalob. První se týkala sluneční elektrárny Stálky na Znojemsku, další elektrárny Jeníkov, Unhošť, Modrava a Horní Libchava. Jedinou elektrárnou, která o licenci přišla z rozhodnutí soudu, byly Tuchlovice na Kladensku. Důvodem byla scházející odborná způsobilost žadatele, a proto ERÚ neměl licenci vůbec vydat.

Při jediné úspěšné žalobě zrušil Krajský soud v Brně 13. června 2014 licenci společnosti provozující fotovoltaickou elektrárnu v Českém Dubu na Liberecku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.