CZK/€ 25.345 -0,02%

CZK/$ 23.082 +0,43%

CZK/£ 30.199 -0,20%

CZK/CHF 27.001 +0,07%

30. 09. 2024

0 komentářů

Prostimuluje se čínská ekonomika k prosperitě?

 

Zřejmě nejzajímavější makroekonomickou událostí minulého týdne byla oznámená podpora čínské vlády domácí ekonomice a domácímu akciovému trhu. V Číně se za posledních zhruba 5 až 10 let nakupilo velké množství problémů. Můžeme zmínit postupné zpomalování růstu HDP, který před 15 lety rostl tempem kolem 10 % ročně, ale nyní nedosahuje ani poloviny této hodnoty, přestože země cílí na 5% růst. Čína má velmi výrazně stárnoucí populaci a její vyhlídky jsou v tomto ohledu jedny z nejhorších na světě, čemuž nepomáhá ani rostoucí napětí ve světovém obchodě a vztazích, ani četná vývozní omezení uvalená Západem na nejvyspělejší technologie.

Loading



 

Mnohé údaje z Číny jsou neprůhledné, například zadlužení výrazně roste, i když je skryto v různých jiných kategoriích. Zemi také trápí vysoká míra nezaměstnanosti, kterou dokonce pro jistotu přestali vykazovat úplně. Před časem Čína také měla a vlastně stále má, i když se o tom píše méně, problém s obrovskými developery, jejich dluhy a nedokončenými nemovitostmi. To v Číně způsobovalo problémy, možná ještě větší než ve zbytku světa, protože nemovitosti byly v Číně dlouho považovány za hlavní třídu investičních aktiv. V roce 2020 také přišel kovid, omezení světového obchodu a velmi tvrdé výluky, které uvrhly ekonomiku do ještě většího chaosu a nyní zemi dostaly do deflace.

To vše způsobilo problémy v celé ekonomice a v poslední době jsou čínští spotřebitelé považováni za velmi slabé. To způsobuje problémy nejen doma v Číně, ale také mnoha zahraničním společnostem, které mají významnou část svých příjmů z Číny, jako je Apple, některé evropské automobilky, Tesla, LVMH, Nike a Starbucks.

Tyto problémy samozřejmě stáhly dolů i akciové trhy. Za posledních 10 let vzrostl americký index S&P500 bez započtení dividend o 190 %, zatímco hongkongský index Hang Seng za stejné období klesl přibližně o 10 %. Čínská vláda také v posledních letech podnikla řadu kroků, aby demonstrovala svou moc vůči společnostem, což zvýšilo nedůvěru v čínský kapitálový trh.

Minulý týden však přišla řada zpráv, podle nichž čínská vláda přišla s řadou stimulačních opatření, která mají pomoci ekonomice a akciím odrazit se ode dna. V rámci oznámených opatření poskytne Čínská lidová banka bankám a společnostem například 114 miliard USD na zpětný odkup akcií, na což akcie domácích společností reagovaly velmi pozitivně. Kromě toho byly zmírněny některé požadavky na banky, jako je například povinnost minimálních rezerv ve výši 50 bazických bodů, aby mohly pružněji působit na trhu a více půjčovat. Mírně byla snížena i repo sazba, což by mělo rovněž zlevnit půjčky a úvěry, které lze nyní i refinancovat. Kromě toho vláda zavedla také řadu fiskálních opatření a bankám také nařídila snížit úrokové sazby z úvěrů nejméně o 30 bazických bodů.

REKLAMA

Čínské akciové trhy na tuto informaci reagovaly rovněž velmi pozitivně a minulý týden vzrostly o 15 %, což je nejvyšší týdenní růst od roku 2008, kdy Čína v rámci finanční krize rovněž zavedla další stimulační balíček. Pokud se podíváme například na akcie Alibaba, ty za několik týdnů přidaly dokonce zhruba 50 %.

Akcie tedy reagovaly krátkodobě velmi pozitivně, ale několik otázek stále zůstává nezodpovězených. První velkou otázkou je, do jaké míry se tato opatření přenesou do reálné ekonomiky. Velká část čínských problémů totiž pramení z toho, že problémy byly v ekonomice, což se následně projevilo na akciovém trhu. Tato stimulační opatření však z velké části řeší to, co se děje na akciovém trhu, a pouze část z nich řeší to, co se děje v reálné ekonomice.

Spotřebitelé jsou stále slabí a problémy na trhu s bydlením stále přetrvávají. Paradoxem je, že čínské akcie drží také mnoho zahraničních investorů, například ve formě ADR akcií. Čína tak nyní v podstatě zachraňuje i zahraniční akcionáře, což pro ni není zcela typické. Druhým problémem je velikost pobídek. Více než 100 miliard USD zní jako velká částka, ale čínská ekonomika je druhá největší po ekonomice USA, a tak tato částka nemusí být v kontextu tak velká.

Akcie tedy zatím reagují pozitivně, objektivně na tom byly velmi špatně, takže i tento krátkodobý pozitivní impuls pomůže, ale z dlouhodobého hlediska bude řešení čínských problémů složitější. Když se podíváme zpět do roku 2008, tak stimulace nakonec přinesla i spoustu nových problémů, jako je zvýšené zadlužení a nadměrné kapacity na trhu s bydlením. V tuto chvíli je proto velmi obtížné předvídat, jak celá situace dopadne, ale čínská vláda se rozhodla alespoň pokusit se o několik kroků, které by ekonomice a akciím pomohly.

Autor: Tomáš Vranka, analytik XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024

Jak vypadá pažská buza v očích mezinárodního investora?

V posledních letech se stále více českých investorů zaměřuje na zahraniční akciové trhy, jako jsou ty v USA nebo západní Evropě, přičemž často přehlížejí možnosti, které nabízí domácí Burza cenných papírů Praha (BCPP). Zatímco globální společnosti jako Apple, Tesla nebo Amazon přitahují pozornost svou dynamikou a růstem, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *