Středa 29. září. Svátek má Michal.

Prosakování slabší koruny do výrobních cen pokračuje

Makro 15.01.2014 | 16:16 0 Komentářů

Ceny zemědělských výrobců přidaly v prosinci oproti listopadu další 2,5 %. V porovnání s prosincem 2012 však farmáři zlevnili o 4,3 %. Průmyslníci meziměsíčně zvedli ceny o 0,8 %, čili stejně jako v listopadu. V meziročním srovnání růst jejich cen zrychlil z 0,7 % na 1,7 %. Ceny stavebních prací i tržních služeb meziměsíčně nerostly a jsou nižší než před rokem (komentář GE Money Bank).

Meziměsíční růst cen farmářů byl především způsoben vyššími cenami ovoce, mléka a vajec, naopak meziroční srovnání ovlivňovaly nejvíce nižší ceny obilovin. Za celý rok 2013 vrostly ceny zemědělců meziročně o 4,5 % kvůli rostlinné i živočišné produkci.

Slabší koruna se dále projevovala v cenách průmyslových výrobců, a to nejvíce v cenách koksu a rafinovaných ropných produktů a chemických látek, kde meziměsíční nárůst v prosinci v prvním případě akceleroval na 4,7 % a v druhém případě přešel z poklesu do růstu o 3,1 %. Dále zdražovalo dřevo, spotřební elektronika a díly pro motorová vozidla, ačkoliv meziměsíční zdražení již nebylo tak markantní. Například ceny elektroniky vzrostly o 2,1 % (v listopadu o
4,9 %) a ceny automobilových dílů, které jsou do velké míry obchodovány v eurech, již jen o
1,8 % (koruna v prosinci oslabila meziměsíčně o dalších 2,2 %). V meziročním srovnání je vývoj, co do dynamiky, opačný, čili růst cen zmiňovaných produktů zrychluje. V roce 2013 průmyslníci zdražili oproti předchozímu roku o 0,8 %.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.