Středa 28. října. Je Státní Svátek

Propustka do EU není, Číňané už polskou dálnici nestaví

Investice 14.06.2011 | 15:23 0 Komentářů

Čínská firma nezvládla stavbu u dálnice v Polsku, o zakázku přišla

Brno/Varšava – Měla to být propustka pro čínské stavební firmy na trh Evropské unie, místo toho je to pořádný skandál, který bude mít s největší pravděpodobností soudní dohru.
Čínská firma Covec, která měla v Polsku postavit dva úseky dálnice, jež v budoucnu spojí Varšavu s Německem, totiž o zakázku přišla. Polské ředitelství silnic a dálnic totiž oznámilo, že odstupuje od smlouvy s firmou a bude od ní chtít odškodnění ve výši okolo 741 milionů zlotých (přes 4,5 miliardy korun).
Vedení společnosti Covec, která patří třetí největší stavební společnosti na světě – China Railway, zakázku v Polsku považovalo za „propustku“ na trh v Evropské unii. A o tom, že by dálnice také v Česku mohly stavět čínské společnosti, mluvil i exministr dopravy Vít Bárta, ten dokonce kvůli tomu jednal s čínskými diplomaty.
Nebezpečně nízká cena
Společnost Covec v tendru předloni nabídla, že dva dálniční úseky v délce necelých 50 kilometrů postaví za 1,3 miliardy zlotých (osm miliard korun). Její nabídka byla o několik desítek procent nižší, než s jakou přišla konkurence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.