Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Propuknutí krize platební morálky v Německu prudce zvýšilo riziko krize v ČR

Zatímco v roce 2008 bylo klíčovým negativním šokem pro české firmy extrémní posilování Kč trvající až do léta, v roce 2009 se firmy budou muset vyrovnat s dopady globální krize na propad poptávky a nárůst platební neschopnosti odběratelů. Riziko prudkého propadu platební morálky českých firem nyní zásadně vzrostlo poté, co krize platební morálky zasáhla Německo (tisková zpráva Coface Czech).

Již od minulé zimy Coface Czech opakovaně zveřejňuje své varování, že platební morálka na českém trhu by výrazně propadla, pokud propukne krize platební morálky na klíčovém exportním trhu v Německu nebo pokud se zastaví česká bytová výstavba. Podle nedávno zveřejněné analýzy Coface se díky oslabení exportu Německo na jaře 2008 dostalo do hospodářské recese a následně tam na podzim propukla krize platební morálky. Coface ratingu platební morálky firem v Německu A1 byl udělen negativní výhled a za nejpostiženější sektory Coface považuje dodavatele leteckého a automobilového průmyslu, textilní a oděvní průmysl a námořní a říční doprava. V menší míře také německý ocelářský a chemický průmysl a strojírenství.

Až do září 2008 byla platební morálka německých firem příkladně vysoká zatímco ve většině západoevropských ekonomik krize platební morálky propukla již v prvním pololetí 2008 a ve Francii pak v létě 2008.

Česká ekonomika je výrazně exportně orientovaná a Německo je pro ní zdaleka nejvýznamnějším exportním trhem s téměř třetinovým podílem na celkových exportech. Znásobení počtu platebních selhání německých firem zaznamenané v minulých týdnech přináší českým firmám prudký nárůst počtu nesplácených exportních pohledávek. To se musí negativně odrazit v platební morálce českých exportérů vůči jejich českým dodavatelům“ vysvětluje Radek Laštovička, ředitel Coface Czech.

Druhé zmiňované hlavní riziko pro propad platební morálky českých firem (zastavení bytové výstavby) se zatím neprojevilo. Díky zpřísnění kreditní politiky bank nejsou české developerské firmy schopné zahajovat nové projekty. O to intenzivněji se proto nyní snaží urychlit a dokončit výstavbu již rozpracovaných projektů. Stavební firmám tedy doposud nijak výrazně práce neubylo.

Radek Laštovička k tomu dodává: „Pokud se v průběhu prvního kvartálu 2009 obnoví důvěra na finančním trhu, tak je šance, že se zjara rozběhnout nyní pozastavené developerské projekty. Obáváme se ale, že nedůvěra na trzích potrvá déle a pro stavební sezónu 2009 nebude mít mnoho českých stavebních firem dostatečné kapacitní vytížení“. Nedostatek stavebních zakázek by znamenal propad platební morálky v tomto sektoru s možným dominovým efektem na dodavatele stavebnictví v ocelářském, elektrotechnickém, plastikářském a dřevozpracujícím průmyslu.

Coface Czech vidí ale i možné pozitivní scénáře budoucího vývoje platební morálky v ČR. Jak v Německu, tak v nových členských zemích EU nadále přetrvává dobrá úroveň spotřebitelské poptávky. Obchodní řetězce, producenti nábytku, poskytovatelé telekomunikačních služeb nebo výrobci léčiv se zatím nedostávají do horší platební morálky a ani jim to bezprostředně nehrozí. Rovněž ta část stavebnictví napojená na infrastrukturní výstavbu nemusí mít obavy.

Současné programy EU na výstavbu infrastruktury v nových členských zemích EU jsou platné do roku 2012 a zkrácení výdajů na výstavbu ze státního rozpočtu ČR není na pořadu dne. Rušení pracovních pozic v řadě českých firem dopadá z většiny na zahraniční agenturní pracovníky, takže nemusí přinést výrazné zvýšení počtu nezaměstnaných.

Radek Laštovička k tomu ještě připomíná: „Vlády většiny ekonomicky významných zemí se rozhodly do boje s krizí investovat historicky bezprecedentní objem prostředků. Účinky těchto injekcí by se měly začít projevovat během týdnů až nejbližších měsíců. Převažující negativní nálada a chmurné předpovědi o dlouhé krizi se mohou velmi rychle otočit. Přestože platební morálka českých firem v příštích měsících téměř jistě poklesne je dost dobře možné, že řada sektorů se problémům vyhne a i pro zasažené sektory bude krize platební morálky jen krátká.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.