Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Propočty Bruselu: Řecku dojdou peníze po Velikonocích

Investice 23.03.2015 | 07:18 0 Komentářů

Premiér Alexis Tsipras má nyní něco přes dva týdny na to, aby se dohodl s mezinárodními věřiteli na podobě řeckých reforem.

Propočty Bruselu: Řecku dojdou peníze po Velikonocích

Brusel – Řecká vláda má podle interních výpočtů Evropské komise dostatek peněz do 8. dubna.

Jak s odvoláním na zdroje z diplomatických kruhů píše německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, Aténám hrozí, že se po Velikonocích dostanou do platební neschopnosti.

Od 9. dubna prý bude finanční situace Řecka podle komise „kritická“, protože Atény budou muset splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 467 milionů eur (téměř 13 miliard korun).

V polovině dubna navíc vyprší splatnost krátkodobých vládních dluhopisů v hodnotě 2,4 miliardy eur (66 miliard korun), píše Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Řecký premiér Alexis Tsipras má nyní podle listu něco přes dva týdny na to, aby se dohodl s mezinárodními věřiteli na podobě řeckých reforem. Teprve poté budou moci Atény získat zbývajících 7,2 miliardy eur z mezinárodního záchranného programu.

Tsipras podle listu Financial Times již v polovině března varoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že pro Atény bude „nemožné“ splnit v příštích týdnech dluhové závazky, pokud od Evropské unie nezískají žádnou krátkodobou finanční pomoc.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.