Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Propast roste. Procento lidí bude mít to, co zbytek lidstva

Investice 19.01.2015 | 06:28 0 Komentářů

Podíl světového majetku v držení jednoho procenta nejbohatších se ze 44 procent v roce 2009 zvýšil na 48 procent v roce 2014 a v roce 2016 překročí 50 procent.

Propast roste. Procento lidí bude mít to, co zbytek lidstva

Paříž – Majetek nejbohatších lidí světa, kteří tvoří jedno procento světové populace, překročí v roce 2016 celkový majetek ostatních 99 procent obyvatel planety.

Ve své zprávě to uvedla britská nevládní organizace Oxfam.

Krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala ekonomické mocnosti k úpravě těchto podle ní závratných nerovností.

„Podíl světového majetku v držení jednoho procenta nejbohatších se ze 44 procent v roce 2009 zvýšil na 48 procent v roce 2014 a v roce 2016 překročí 50 procent,“ upřesnil Oxfam.

„Propast mezi velmi bohatými a zbytkem populace se rychle prohlubuje. Mezinárodní lídři by se měli pustit do osobních zájmů velkých hráčů, kteří brání spravedlivějšímu a více prosperujícímu světu,“ řekla generální ředitelka Oxfam Winnie Byanyimaová, která bude spolupředsedkyní konference v Davosu.

Byanyimaová v této souvislosti chce, aby se letos uspořádal světový summit o daních s cílem „přepsat mezinárodní fiskální pravidla“.

Oxfam vyzývá země, aby přijaly plán pro boj proti nerovnostem, a to například potíráním daňových úniků, prosazováním bezplatných veřejných služeb, větším zdaněním kapitálu, zavedením minimální mzdy či zaváděním sociální ochrany pro nejchudší lidi.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 45. ročníku se zúčastní více než 300 politických osobností, například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande či americký ministr zahraničí John Kerry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.