Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Propad české ekonomiky pouze na papíře…?

MakroPenze 23.05.2012 | 14:13 1 Komentář

Zveřejněná výkonnost české ekonomiky za první čtvrtletí (-1 %) byla výrazně negativním překvapením, kterému v takovém rozsahu nenasvědčuje nic z přicházejících makroekonomických dat (komentář Conseq).

V kontextu rekordních přebytků zahraničního obchodu, který je sice z části odrazem slabé domácí poptávky a nižších importů, klesající nezaměstnanosti, velmi pozvolna, ale rostoucích maloobchodních tržeb a solidní průmyslové produkce klesala aktivita pouze v sektoru stavební výroby. To bylo dáno jednak extrémním počasím zejména v únoru a zřejmě také omezováním investiční výstavby jak ze strany státu, tak podniků. Negativně samozřejmě působí také konsolidace veřejných financí a omezování státních výdajů. Zveřejněné číslo ale vnímáme jako neodpovídající realitě.

My takovýto propad přisuzujeme pouze účetní operaci v knihách penzijních fondů, které jednorázově odepisují náklady příštích období vzhledem k přípravě na transformaci penzijního systému a vyjádření statistického úřadu to i naznačuje: „Pokles HDP byl do jisté míry důsledkem mimořádného vývoje dvou jindy relativně stabilních složek. V odvětví peněžnictví a pojišťovnictví poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty v penzijních fondech a také u pojišťoven…“. Očekáváme, že 8. června dojde k revizi dat a česká ekonomika v tomto roce vykáže stagnaci či mírný růst.

Jan Schiller, Conseq Investment Management, a. s.

Jeden komentář: “Propad české ekonomiky pouze na papíře…?”

  1. Meteor napsal:

    Při svém putování webovými stránkami jsem narazil na zajímavý blog, kde na růst upozorňovali předem. Doporučuji zkouknout http://futures.blog.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.