Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Prognóza roku: Česko rozdělí dvourychlostní ekonomika

Investice 03.01.2012 | 05:00 0 Komentářů

Ekonomové očekávají příchod nové krize, znovu na tom vydělají banky a exportní podniky

Analýza – V nadcházejícím roce vydělají banky a exportní podniky. Budoucnost zemědělců, stavebníků, obchodníků, průmyslníků dodávajících na domácí trh a živnostníků je naopak nejistá.
Na hospodářské krizi minulých let totiž vydělali právě bankéři s exportéry a všichni ostatní ztratili. Ekonomové přitom očekávají v prvním pololetí příštího roku příchod nové krize. Nůžky mezi silnou a slabou polovinou ekonomiky se proto otevřou ještě víc.
Banky s jistým ziskem
Část ekonomiky na hospodářských potížích vydělává. Banky zvýšily během krize své tržby o patnáct procent a není důvod, proč by se měl trend obrátit. Podniky úvěrují stejnou částkou zhruba 850 miliard korun jako před třemi lety, občané jim dluží o čtvrt bilionu víc a jejich úvěry už překročily bilionovou částku. Bankéři navíc každoročně nakupují státní dluhopisy v hodnotě přes 100 miliard s jistým výnosem přes dvě procenta.
Bankám prý nehrozí, že o své peníze a s nimi spojené zisky přijdou, protože mají jen minimum rizikových úvěrů. „Bankovní sektor je v dobré kondici, jak ukázaly zátěžové testy ČNB, a měl by působit jako tlumič šoků,“ předpověděl počátkem prosince viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík. V případě hluboké krize vidí mnohem větší rizika pro exportéry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.