CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

23. 01. 2008

5 komentářů

Prognóza: Akcie v Praze mohou růst až o deset procent

 


 

Pražská burza cenných papírů by si mohla v příštím roce podle předpovědí analytiků v průměru polepšit o pět až deset procent. Měla by tak předvést vyšší výkon než letos, kdy zatím stoupla o 4,4 procenta.

Experti oslovení HN se shodují v tom, že v Praze bude nadále hrát prim společnost ČEZ, která dnes zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí. Její kurs se tento týden přehoupl přes 900 korun, ale včera asi půl procenta ztratil.

„V příštím roce čekáme, že ČEZ přijde s dalšími akvizicemi. Díky nim firma může nejenom upevnit pozici na trhu, ale zároveň se zbavit přebytečného kapitálu,“ říká Tibor Bokor z makléřského domu Wood & Co.

A pokud se akviziční plány zcela nezdaří, mohly by přijít vyšší dividendy nebo odkup akcií od státu.

Tak či onak, kurs ČEZ by se mohl během dvanácti následujících měsíců dostat na 1200 – 1300 korun, říkají znalci akciového trhu, podle nichž bude „magická“ tisícovka prolomena ještě letos.

REKLAMA

Jinak řečeno, kdo nyní tento titul přikupuje, dělá dobře. „ČEZ je nepochybně stálicí trhu. Ale v poslední době ještě více sázím na Unipetrol, stabilní růst Zentivy a Komerční banky,“ podotýká Petr Hlinomaz z BH Securities.

Podle Bokora by příští rok mohla na pražském trhu svým růstem příjemně překvapit Zentiva, neboť může dále expandovat v cizině. „Něco takového nemůžeme čekat od Komerční banky. Od Telefóniky O2, která jde na Slovensko, pak jenom v omezené míře,“ dodává Bokor.

Telefóniku O2 analytici hodnotí jako „typický dividendový titul“. Předpokládají, že výplaty akcionářům by mohly být v příštích letech zajímavé – kolem padesáti korun na akcii.

Pražská burza by jako sůl potřebovala nové primární emise. Po jedenapůlletém půstu by se měla dočkat ještě do konce letošního roku, kdy na ni vstoupí česká developerská společnost ECM. Naposledy na pražský trh v polovině roku 2005 vstoupila americká mediální společnost CME.

REKLAMA

„Právě primární emise by se měly v příštím roce postarat o vzestup pražské burzy mnohem více než hospodářské výsledky firem nebo akvizice,“ říká k tomu Hlinomaz.

Akciové burzy v Evropě mohou v příštím roce čekat růst kolem deseti procent, uvádí nizozemský ústav ABN Amro. Nad průměrem nejspíš bude burza cenných papírů ve Frankfurtu, neboť německé firmy za sebou mají rozsáhlou restrukturalizaci a daří se jim ve vývozu.

„Firmám na starém kontinentu porostou zisky rychleji. Kromě toho, ceny titulů jsou zde mnohem příznivější než v zámoří,“ vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Rolf Elgeti ze zmíněného ústavu.

Celý článek najdete zde

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Templeton

  14 listopadu, 2006

  Philip Morris akcie je zcela nevhodna investice , kazdorocne klesa zisk od 2004 do 2007 , tedy nema vyznam akcii kupovat , logicky kdyz klesa zisk podniku mela by klesat i akcie. ( Ale je par vyjimek Thyssen-Krupp a Salzgitter , rostou i pri poklesu zisku , kvuli silne reklame v mediich a asi Rusi a Indi ty akcie masivne nakupuji. )
  Stejne tak P/E 15 u Philip Morris je vysoko.
  http://aktien.onvista.de/kennzahlen/fundamental.html?ID_OSI=88714
  .
  Jedni dorostenci , venujici jen malou pozornost fundamentalni analyze , akcie vyberou
  a dalsi dorostenci , nevenujici vubec zadnou pozornost fundamentu , se svym zahadnym hlasovanim staraji o to , ze ty nejlepsi akcie rychle z portfolia vypadnou ( Royal Bank of Scotland ) a ze ty nejhorsi akcie dostanou nejvyssi pocet hlasu ( Qualcomm ).
  Qualcomm pri P/S 9 , P/B 5 , P/E 28 je extremne nebezpecne predrazena akcie ! Pri zcela nezajimave zprave o spatnem zisku za minuly kvartal tedy logicky muze spadnout akcie Qualcomm snadno i 18% za jediny den. To dokazala minula leta i Nokia , kvuli nezajimave zprave o zisku za minuly kvartal spadnout 18% za jediny den.
  P/S i P/B je dobre pod 3 a nejlepe pod 1 , idealni P/S i P/B naprikald 0,5.
  Ale P/S 9 , to je skandal ! Extremne nebezpecne predrazeni a nebezpeci padu -20% za 1 den pro spatny zisk za minuly kvartal !
  No a P/E , jak se ucite uz ve 3. tride ZDŠ , je dobre pod 15 a nejlepe pod 10 !

  Odpovědět

 • IM

  15 listopadu, 2006

  I. RBS nebyl nikdy zařezan=vybrán diváky tj. nemohl ani vypadnout
  II. QCOM také nebyl nikdy zařezan=vybrán diváky

  Odpovědět

 • Temleton

  17 listopadu, 2006

  ? Tedy s fundamentalni analyzou se souhlasi ?
  Doufam tedy , ze pristi navrhovana akcie bude fundamentalne levna , od podniku zvysujiciho zisk.
  Vzdyt je to tak jednoduche , vziti si magazin Börse-Online nebo Der Aktionär a zaskrtat si tam mezi 140 podniky z Eurostoxx50 a DAX a FTSE a Dow Jones vsechny akcie s KUV pod 1 , KGV pod 15 , dnesni kurs pod Buchwert nebo nizko nad , od podniku cekajicich letos aspon o 20% vyssi zisk nez vloni a 2007 cekajicich aspon o 20% vyssi zisk nez 2006 a pak mame tu jedine spravnou akcii pro porfolio televizni i pro portfolio kazdeho z nas !
  Nechci si stezovat ani chvalit , moje akciove portfolio ze 100% ze zapadnich akcii roste od 1.1.2000 do dnes prumerne +55% rocne , i kdyz z poloviny jen pridavanim penez a prikupovanim akcii , ale snad je jedno , zda roste kapital rustem akcii nebo pridavanim penez , hlavne ze roste +55% rocne.

  Odpovědět

 • IM

  18 listopadu, 2006

  Nechcete se podělit se svým investičním know-how /55% p.a./ divákům IM? dejte vědět investor@ceskatelevize.cz

  Odpovědět

 • Buffett

  20 listopadu, 2006

  Cesti taky-experti se nestaraji vubec o fundamentalni analyzu akcii a doporucuji tedy koupit jakoukoliv ceskou akcii. Asi jsou za to placeni od tech 9 firem , co maji akcie na SPAD. Jenomze zadna ceska akcie neni roku 2006 na koupeni , jedny jsou pro vysoke P/E P/B P/S fundamentalne predrazene , jine podniky maji pred sebou pokles rocniho zisku. Dalsi nesmysl je cilovy kurz akcie , bez udani do ktereho data a bez udani vypoctu , jak k tomu nesmyslu dosli ti taky-experti.
  Tedy zadnou ceskou akcii nekupovat ! To uz se vyridilo 2001-2005 s tim vydelavanim penez na ceskych akciich !

  Odpovědět