Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Profesionál aneb koňský handlíř

Mnoho klientů si vybírá svého obchodníka dle výše poplatků. Pokud si klient obchoduje sám přes on-line platformu, je to určitě logické, zvláště pokud klient upřednostňuje krátkodobé obchodování. Samozřejmě, že je také důležitá kvalita platformy, uživatelská příjemnost, šíře nabízených produktů apod. Má klient preferovat výběr obchodníka dle poplatků také v případě, že bude obchodovat přes makléře? Zde je potřeba určitě zvážit další velice důležité atributy (komentář Patrika Komárka, brokerjet České spořitelny).

První obrázek si klient udělá již při prvním kontaktu s obchodníkem nabízející makléřské služby a to ať je kontakt telefonický, či osobní. Z prvního dojmu se dá již odhadnout, jakým směrem bude broker směřovat své služby a zda mu jde doopravdy o to, aby klientovi poskytl ten nejkvalitnější servis s ohledem na jeho potřeby. Přiznám se, že příliš nerozumím lidem, kteří svěří obchodníkovi své celoživotní úspory a přitom svého makléře nikdy neviděli. Makléř by měl působit nejen navenek jako finanční profesionál, ale měl by se tak i chovat. Předně by měl představit obchodníka, kterého zastupuje a služby, které nabízí. Dále by měl podrobně vyslechnout potřeby klienta, jeho investiční záměr a na základě těchto informací by měl navrhnout vhodné investiční produkty. Tyto produkty by měly zejména odpovídat investičnímu horizontu, v rámci kterého chce klient investovat své finance a pochopitelně je též důležitá otázka rizika, které je klient ochoten podstoupit. Klient mnohdy slyší pouze informace ohledně možných výnosů, ale už není seznámen anebo někdy i nechce vidět druhou stránku, kterou jsou případné ztráty.

Riziko a investiční horizont jsou spojené nádoby a dle toho by měl makléř klientovi navrhnout investiční strategii a vše podrobně vysvětlit. Nedílnou součástí je též diverzifikace portfolia dle zmíněných kritérií.

Pokud tedy makléř hned na první schůzce klientovi „cpe“ nějakou výhodnou investici, která nepočká ani minutu, tak to není většinou profesionál, ale „koňský handlíř“, který sleduje především zisky brokera. Na burze je však každým dnem spousta příležitostí a tak není kam spěchat. Navíc je možno investovat do spousty různých produktů (akcie, investiční certifikáty, futures, CFDs, ETF, opce…), které s sebou nesou různá rizika. Klient by tak při své investici měl přesně vědět, jak takový produkt funguje a jaké riziko obnáší.

Výše poplatků je pochopitelně potřeba brát v úvahu, ale výběr obchodníka a svého makléře bych rozhodně nepodceňoval. Vždyť právě makléř je tou osobou, které by měl klient důvěřovat, že bude správným způsobem zhodnocovat jeho těžce vydělané peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.