Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Produkce ropy roste třetí měsíc v řadě. Cena ropy Brent je přesto nejvýše od konce května

Investice 11.08.2017 | 10:09 0 Komentářů

Nově zveřejněná zpráva Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) ukazuje, že produkce ropy roste již třetí měsíc v řadě. Přesahuje tak dohodnutý strop 32,5 milionů barelů denně i očekávanou výši světové poptávky. Cena ropy Brent přesto dosáhla na nejvyšší úroveň od konce května.

V červenci se zvýšila produkce ropy oproti předchozímu měsíci o 173 tisíc barelů na 32,9 milionů barelů denně. „Tato zpráva dále podporuje pochybnosti o tom, že členské země nejsou schopny kontrolovat svou produkci ropy. To by mohlo v budoucnu omezit růstový potenciál ceny černého zlata,“ uvedl František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

Největší nárůst těžby zaznamenala Libye a Nigérie, na které se dohoda o omezení těžby nevztahuje, a největší exportér ropy Saúdská Arábie. „Z krátkodobého hlediska zatím však převažují zprávy ohledně větších poklesů zásob ropy v USA, vyhlídka větší světové poptávky a nižší americká produkce,“ dodává František Táborský.  Cena ropy Brent se tak po včerejším zveřejnění zprávy pohybovala na úrovni 53,20 dolarů za barel.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.