Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Prodej počítačů v Česku klesl o osminu, jedničkou je Lenovo

Investice 25.03.2014 | 09:59 0 Komentářů

Lidé přecházejí k chytrým telefonům nebo tabletům. HP už není jedničkou.

Prodej počítačů v Česku klesl o osminu, jedničkou je Lenovo

Praha – Prodej počítačů v Česku v loňském roce klesl o 13 procent na 1,027 milionu. Propad postihl zejména notebooky, kde se počet prodaných kusů snížil o 16 procent. Uvedla to analytická firma Gartner.

Podobně jako v dalších evropských zemích byl pokles u notebooků způsobený přechodem uživatelů na jiná zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety. Podle analytičky Gartneru Annette Jumpové by se pokles měl letos zmírnit s nástupem dotykových přenosných PC s Windows 8.1.

Prodej klasických stolních PC loni klesl o osm procent a jejich podíl se pohyboval okolo 36 procent. V posledním čtvrtletí byl podíl destopů jen 31 procent.

Nejprodávanější se stala značka Lenovo, která porazila dosud dominantní HP. Třetí příčka patří Aceru. Lenovo získalo loni podíl téměř 22 procent a letos dál posiluje zejména díky prodeji notebooků. HP zůstala silná na poli stolních PC a dodávek pro firemní sektor. Pětici největších hráčů uzavírají Asus a Dell. Celkem první pětka ovládala 72 procent tuzemského trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.