Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Proč se bát fiskálního útesu (alespoň v koutku duše)?

InvesticeMakro 18.10.2012 | 12:02 0 Komentářů

Pád z fiskálního útesu se blíží. Pokud by se prezident Spojených států neshodnul s kongresem na uvolnění výdajových škrtů do konce roku, mělo by to dramatický dopad nejen na americkou, ale také na globální ekonomiku.  Situaci komplikují nadcházející prezidentské volby, které nedávají dohodě příliš mnoho času. Investoři však stále počítají s příznivou variantou jen s kosmetickými úsporami (komentář XTB).

Na konci roku vyprší platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a od počátku příštího roku by mělo začít automatické snižování vládních výdajů v objemu zhruba 600 miliard dolarů formou výdajových škrtů a ukončením daňových úlev. Podle odhadů by tato souběžná úsporná opatření přinesla více než 2 miliony nezaměstnaných a propad HDP USA o 4 – 5 %. Prudký pokles ekonomiky USA by přinesl turbulence také do dalších částí světa.

Nebezpečím jsou prezidentské volby na počátku listopadu. V případě obhájení prezidentského postu demokratem Barackem Obamou by byla dohoda s republikány ovládaným kongresem obtížnější a pravděpodobně by přišla později, než pokud by se do prezidentského křesla vyhoupnul republikán Mitt Romney. Obvykle poklidné prosincové obchodování tak může v tomto roce získat nový rozměr a má potenciál se stát černou labutí světové ekonomiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.